4 powody, dla których warto wybrać dach prefabrykowany

dach

Dach wieńczy budynek i chroni go przed czynnikami atmosferycznymi. Coraz częściej zamiast tradycyjnej konstrukcji proponowane są przez wykonawców dachy prefabrykowane. Te przygotowywane w fabrykach drewniane gotowe konstrukcje są składane, a następnie bezpośrednio transportowane na plac budowy. Jakie są ich główne zalety?

Nieustanny rozwój technologiczny pozwala na znajdowanie coraz lepszych rozwiązań, które znacznie ułatwiają proces budowlany czyniąc go również bardziej ekonomicznym. Dach prefabrykowany to odpowiedź na wyższe wymagania dotyczące trwałości, a także bardziej sprawnego przebiegu budowy. Dlaczego warto wybrać właśnie tę technikę powstawania dachu?

Po pierwsze, oszczędność czasu i kosztów

Konstrukcje prefabrykowane robione są z tych samych gatunków drewna, co dach według tradycyjnej metody ciesielskiej. Dopuszczalna jest tu jednak niższa kategoria drewna ze względu na mało inwazyjne łączenie elementów, które spaja się ze sobą za pomocą specjalnych metalowych łączników. Zapewniają one trwałą konstrukcję i nie osłabiają belek dodatkowymi wycięciami. Przyjmuje się, że na wykonanie więźby w fabryce potrzeba ok. 30% mniej drewna niż w przypadku dachu tradycyjnego, co bezpośrednio wpływa na niższy koszt produkcji, jak i oczywiście kosztów całej inwestycji.

Wcześniejsze przygotowanie wiązarów wpływa na lepszą organizację pracy na budowie. Gotowe konstrukcje prefabrykowane, za pomocą dźwigu, umieszcza się na budynku, a cały montaż przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Oczywiście wszystko zależy od rozmiarów, ale dzięki profesjonalnej grupie montażowej dach jest gotowy już w dwa dni.

Dzięki temu, że cała konstrukcja jest lekka, nie trzeba jej umieszczać na betonowych elementach nośnych. W ten sposób ścianka kolankowa, na której opiera się dach prefabrykowany, może zostać zbudowana z drewna, co eliminuje konieczność wykorzystania betonu czy cegły na kolejnej kondygnacji i daje możliwość zmniejszenia kosztów.

Po drugie, większa precyzja tworzenia

Dach można przeprojektować w taki sposób, by była możliwość dobrania odpowiedniej techniki jego powstawania. Coraz więcej specjalistów używa dedykowanych programów komputerowych, dzięki którym idealnie dostosują przekroje elementów oraz budowę konstrukcji do nachylenia połaci czy pokrycia. Wiązary powstają w fabryce, nie są ręcznie obrabiane, co niweluje efekt niedbałości. Warto zaznaczyć, że więźba prefabrykowana jest dużo bardziej odporna na grzyby, pleśnie i działanie owadów, niż dach wykonany metodą ciesielską.

Podstawą jest tu drewno czterostronnie strugane, które zostaje osuszone i zaimpregnowane. Jedną z ważniejszych jego cech jest to, że nie zalega na placu budowy. Nie trzeba więc przeznaczać miejsca na składowanie, a do tego belki nie są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, które dość często panują na placu budowy.

Po trzecie, budowa bez ograniczeń w podziałach

Konstrukcja złożona z wiązarów cechuje się lekkością, co daje szereg ułatwień dotyczących projektowania poszczególnych pomieszczeń. Przede wszystkim nie są tu potrzebne słupy podtrzymujące, które przedzielają przestrzeń i utrudniają zagospodarowanie poddasza.

Można zatem uzyskać dodatkowe pokoje w budynku mieszkalnym lub jedną dużą powierzchnię, która daje możliwość dowolnej jej aranżacji. Rozpiętość konstrukcji może dochodzić do 30 mb bez podpór, więc sprawdzi się ona doskonale także przy dużych projektach. Dachy prefabrykowane, ze względu na ich często szablonowy układ, są wykorzystywane przede wszystkim przy prostych, mało skomplikowanych projektach. Natomiast już teraz zaczyna się je stosować np. przy lukarnach, więc niewykluczone, że w przyszłości takie ograniczenia nie będą występować.

Po czwarte, duże możliwości

Prefabrykowane konstrukcje drewniane można bez problemu stosować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach handlowo-usługowych oraz tych o przeznaczeniu gospodarczym, sportowym czy rolniczym. Hale magazynowe, pawilony handlowe czy stodoły, we wszystkich tego typu budynkach z powodzeniem można wykorzystać konstrukcje prefabrykowane. Przy wyborze więźby dachowej ważne są  kwestie, takie jak np. wielkość działki – ciężki sprzęt musi dotrzeć na plac budowy, żeby umieścić elementy na właściwym miejscu. Często jednak firmy ułatwiają ich dowóz, dzieląc wiązary na czas transportu. Producent do przygotowania więźby będzie potrzebować kilka ważnych dokumentów. Są to przede wszystkim rzuty dachu i ostatniej kondygnacji, a także przekrój całego budynku oraz informacje o lokalizacji domu. Dzięki tym danym powstanie optymalna konstrukcja dachowa. Nowoczesne konstrukcje prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wybór konkretnego typu powinien być analizowany indywidualnie, nie do wszystkich kształtów można zastosować oba rozwiązania. Zdarzają się przypadki, gdy niektóre elementy należy dobudować i wykonać ręcznie. Zasięgnięcie porady u specjalisty pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Dopasowanie, wykonanie oraz montaż leżą w całości po stronie firmy, daje to gwarancję, że cały proces przebiegnie sprawnie i bez komplikacji, a inwestor nie musi martwić się o dodatkowe załatwienia.