Prace na dachu nie należą do najłatwiejszych, a w dodatku niosą za sobą ryzyko upadku. Nie jest łatwo uważać przy każdym stawianym kroku. Dochodzi kwestia rutyny. Przy niektórych zawodach jesteśmy zmuszeni do długiego pobytu na dachach. Często trzeba też zrobić coś jednorazowo. Kwestia bezpieczeństwa jest zawsze najważniejsza i zanim coś zrobimy, powinniśmy mieć pewność, że nie ucierpi na tym nasze zdrowie. Zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów ciekawym zagadnieniem może być asekuracja na dachu.
Komfort użytkowania systemu asekuracyjnego
Nie ma się co oszukiwać, nadal zwykle nie stosuje się systemów zabezpieczeń, chyba że są one zapewnione przez firmę, która zatrudnia dużą ilość pracowników. We wszystkich pozostałych sytuacjach warto samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a jednocześnie konieczna jest gwarancja, żeby system nie ograniczał naszych ruchów i zapewniał ogólny komfort pracy. Upadek z wysokości należy do najczęstszych przyczyn kontuzji na budowie, więc nie ma co ryzykować. W podstawowej wersji asekuracja na dachu sprowadza się do haków, do których zaczepione są linki. Te łączenia są elastyczne, więc nie krępują naszych ruchów i są one przyczepione do specjalnej kamizelki, co sprawia, że całość jest jeszcze wygodniejsza.
System asekuracyjny a nachylenie dachu
Wartościowa jest sytuacja, w której właściciele domów jednorodzinnych sami zadbają o to, żeby na dachu znajdowały się haki, które pozwolą na montaż systemu asekuracyjnego. Dobór systemu jest zależny od dachu, na którym powinien się znaleźć. Podstawowym czynnikiem jest tutaj nachylenie dachu. Jeśli mieści się ono w przedziale od 7 do 10 stopni, to zwykle system lin jest montowany nie mniej niż 2 m od krawędzi. W przypadku dachów o większym nachyleniu zwykle polecany jest system linowy w kalenicy i użycie samozaciskowego urządzenia. Ma to związek z większym zagrożeniem jakie niesie za sobą większy skos dachu. Zagrożenie występuje tutaj na większej powierzchni, gdyż w przypadku stosunkowo płaskich dachów największe niebezpieczeństwo występuje przy krawędziach oraz przy otworach.
Rodzaje systemów asekuracji
Podstawowy podział wyróżnia system asekuracji liniowej poziomej i pionowej. Podstawą w obu przypadkach są szelki bezpieczeństwa, uprząż, możliwość zatrzaśnięcia oraz kask ochronny. Istnieje możliwość korzystania z przypinania w trybie ciągłym lub co pewną odległość. Poziome systemy są dostosowane do użytkowania podczas płaskich dachów, a pionowe są stosowane do takich sytuacji jak mycie okien budynków przemysłowych czy prace na wieżach, masztach czy turbinach wiatrowych.
Podsumowanie
Praca na wysokości wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw. Nie należy ich bagatelizować i do prac wysokościowych zawsze należy podchodzić z odpowiednim szacunkiem i wystarczającą asekuracją. Nie należy pracować w sprzeczności z przepisami BHP, ponieważ zdrowie jest najważniejsze i nie należy go narażać, nawet mimo postawionego zadania. Systemy asekuracji nie przeszkadzają w pracy, ale w przypadku popełnienia błędu (potknięcia czy poślizgnięcia) mogą nie tylko uratować zdrowie, ale również życie. Ten fakt sprawia, że nie ma miejsca na ryzyko podczas prac na dachach.