Automatyczne sterowanie bramami

dom

Automatyzacja poszczególnych dziedzin naszego życia to proces, który dzieje się na naszych oczach. Zjawisko to nie omija sterowania bramami, które obecnie coraz częściej prowadzone jest bezprzewodowo i umożliwia zdalne zamknięcie i otwarcie bramy.

W przypadku obiektów przemysłowych, sterownik bramy często współpracuje z dodatkowym sterownikiem swobodnie programowalnym typu PLC (Programmable Logic Controller). Takie rozwiązanie umożliwia wprowadzenie dodatkowych sygnałów z czujników (np. obecności), zależności czasowych czy liczników, co pozwala jeszcze bardziej zautomatyzować cały proces. Warto przy tym mieć na względzie, że PLC jest urządzeniem, które zaprogramować należy albo we własnym zakresie albo wykupić dodatkową usługę, polegającą na napisaniu odpowiedniego programu. W przeciwieństwie do typowych języków programowania, języki przeznaczone dla PLC są znacznie prostsze a podstawy najpopularniejszego z nich, opartego o klasyczną logikę przekaźnikową języka drabinkowego (LADDER) można posiąść w kilka minut. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania aplikacji. Typowym rozszerzeniem funkcjonalności jest włączenie sterownika w system zarządzania budynkiem, BMS (Building Management Society) z wykorzystaniem komunikacji np. Modbus RTU lub TCP/IP.

Sterowanie bramą garażową

Jakkolwiek układy sterowania bramami garażowymi są znacznie mniej skomplikowane a na rynku dostępne są gotowe, wstępnie zaprogramowane rozwiązania dedykowane do tego typu aplikacji, także tutaj wyraźnie widoczny jest znaczny postęp technologiczny i coraz powszechniejsza koncepcja inteligentnego domu, czyli zintegrowanego systemu, który pozwala zdalnie zarządzać poszczególnymi instalacjami naszego mieszkania bądź domu. Zamknięcie i otwarcie bramy z wykorzystaniem pilota jest powszechnym, obecnym od wielu lat standardem i trudno rozpatrywać to w kategorii nowinki technologicznej.

Idąc jednak krok dalej, nowoczesne systemy często umożliwiają pełne sterowanie za pomocą smartfona. Jest to bardzo wygodne – nie tylko dla zapominalskich, którzy nigdy nie pamiętają, gdzie zostawili pilota. Takie rozwiązanie znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa – podgląd stanu bramy będziemy mieć również będąc poza domem, czy to poprzez powiadomienia SMS czy to dzięki dedykowanej aplikacji na Android, IOS bądź Windows, z pomocą której rozbroimy także alarm a nierzadko również zdalnie uruchomimy np. klimatyzację lub ogrzewanie, dzięki czemu w mroźne zimowe dni wracać będziemy do już nagrzanego domu.

Zapraszamy na naszą stronę, by dowiedzieć się więcej na temat sterowania bramami.