Automatyka do bram – informacje podstawowe

drzwi

Bramy zautomatyzowane to już standard na polskich posesjach. Na równi rozwija się dziedzina jaką jest automatyka bram. Polscy producenci mają w tej chwili do zaoferowania wysokiej jakości napędy i centrale sterujące do każdego rodzaju bram: przesuwnych, rolowanych, przemysłowych i segmentowych. Bezpieczeństwo i komfort, funkcjonalność i estetyka – te cechy są najczęściej wymieniane jeśli chodzi o korzystanie z bramy automatycznej. Poza tym, coraz więcej osób decyduje się na to, by do bramy poza standardowymi akcesoriami kupować akcesoria dodatkowe, jakie jeszcze bardziej podnoszą komfort użytkowania bramy na co dzień.

Sprawne oraz w pełni bezpieczne otwieranie bramy

Jeśli wybierzemy się do miejsca jakim jest sklep z pilotami do bram to możemy spodziewać się, że znajdziemy sprawne i bezpieczne bramy, dzięki jakim każdego dnia będziemy mogli odczuwać komfort. Kwestią kluczową będzie optymalne dobranie napędu, jaki musi być przystosowany do rozmiarów konkretnej bramy. Do małych bram, mierzących do 2,5 metra szerokości wybiera się napędy o mocy 600 N, a do bram dużych, mających około 5 metrów szerokości wykorzystuje się napędy o mocy 1000 N, a nawet 1200 N. Dzięki zaawansowanym parametrom technicznym zagwarantowane jest bezawaryjne korzystanie z takiej bramy przez długie lata. Nowatorskie i opatentowane rozwiązania zastosowane w napędach do bram sprawiają, że napęd zawsze będzie przystosowany do rozmiaru, ciężaru, częstotliwości oraz szybkości otwierania bramy. Regulacji podlegają również fazy uruchamiania i wyhamowania. To też pozwala na przystosowanie do konkretnej bramy znajdującej się na posesji. W miejscu takim jak sklep z pilotami do bram warto zapytać o to, czy do napędu możliwy jest dobór opcji dzięki jakiej brama zatrzyma się natychmiast, gdy tylko napotka jakąś przeszkodę. W tej roli idealnie sprawdzają się bezprzewodowe fotokomórki.

W trakcie wyboru napędu warto też zwracać uwagę na to, jaki jest typ konkretnej bramy. Inaczej montuje się bramę przemysłową, a jeszcze inaczej bramę na posesji prywatnej. Do montażu warto zatrudnić profesjonalnych monterów. Oni będą wiedzieć, co jest istotne. I tak na przykład w przypadku bram skrzydłowych uwzględniać będą czynniki jakimi są: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła, wymagany kąt otwarcia bramy oraz intensywność użytkowania bramy. Jeśli wszystkim zajmuje się profesjonalny monter to nie ma ryzyka, że coś zostanie zrobione źle. Zamontowanie zautomatyzowanej bramy daje również gwarancję, że można z niej będzie korzystać przez kilkanaście lat. Nie będzie ona zagrażać użytkownikom i na pewno nie dojdzie do żadnej awarii.

Elementy najważniejsze w automatyce bram

Wybierając się do punktu sprzedaży jakim jest sklep z pilotami do bram warto znać podstawy związane z automatyką bram. Jeśli mam pewną wiedzę, to nie ma ryzyka, że wybierzemy źle. Będziemy też wiedzieć, o co mamy pytać. Na przykład, warto wiedzieć, że wszystkie napędy do bram są zwykle ułożone w specjalnych zestawach. W każdym z tych zestawów znajdują się: siłowniki, centrala sterująca, fotokomórki, listwy optyczne i piloty. Konkretny napęd odpowiada za poruszanie skrzydłami bramy, jego praca zaś uzależniona jest od działania centrali. Poza tym, warto zaopatrzyć się w fotokomórki. Zapobiegają one niezaplanowanemu zamknięciu się bramy. To zwiększa bezpieczeństwo pojazdu, jak i samych użytkowników. Kolejną, nie mniej ważną informacją jest to, że automatyką bramy można sterować zdalnie za pomocą pilota albo przy użyciu innych gadżetów. W centrali sterującej zamieszczone są odbiorniki radiowe, pozwalające dobrać optymalne częstotliwości na których pilot współpracuje z napędem.

W napędach zastosowane jest kodowanie zmienne, zapobiegające możliwości powtórzenia kodu. W centrali sterującej można zakodować takie parametry jak: regulacja siły napędu, określenie czasu automatycznego zamykania za pojazdem, czy zakres spowolnienia na początku i na końcu ruchu. Można również ustawić  różne warianty pracy bramy, jak i to kiedy skrzydło bramy ma się zatrzymać. Aktualnie producenci wprowadzają też wiele innowacji. Można na przykład rozszerzać zakres funkcji automatyki montując w centrali dodatkowe moduły. Poszczególne systemy można także zintegrować z innymi instalacjami znajdującymi się w domu. Docenią to zwłaszcza właściciele domów inteligentnych. Znajomość podstaw związanych z automatyką bram pozwala bezbłędnie dobrać automat do bramy. Producenci zajmujący się projektowaniem automatów do bram wiedzą, że muszą rozwijać podstawowe modele, w kierunku innowacji technicznych, gdyż tylko dzięki temu spełnią oczekiwania klientów. W automatyce do bram regularnie pojawiają się nowości. Warto wiedzieć, które spośród nich będą odpowiednie do naszej posesji i do naszych wymagań. Już nawet minimalna orientacja co do tego, jak działają centrale i jakie akcesoria dodatkowe można zakupić pozwala na to, aby dokonać właściwych zakupów. Poza wiadomościami podstawowymi warto poszerzać swoją wiedzę, gdy zależy nam na zaopatrzeniu w akcesoria dodatkowe.