Beton architektoniczny – jak położyć?

beton

Beton jest bardzo popularnym materiałem konstrukcyjnym. Nie jest współczesnym wynalazkiem, znany był już przed naszą erą. W skład betonu wchodzi: cement, kruszywo (najczęściej jest to piasek), woda. Jednym z rodzajów betonu jest beton architektoniczny.

Jakich składników używa się do produkcji betonu architektonicznego?

Są one takie same, jak w przypadku zwykłego betonu. Jedyna różnica polega na rodzaju cementu, który stosuje się do wyrobu betonu architektonicznego. W jego przypadku używa się cementu hutniczego. Dzięki użyciu tego cementu uzyskuje się beton o jasnym i jednolitym kolorze. Cechą, która wyróżnia beton architektoniczny jest także zmniejszone ryzyko, że pod wpływem ciepła wywoływanego w trakcie jego twardnienia powstawania pęknięć. Jaka będzie ostateczna faktura betonu architektonicznego, czy jego struktura będzie jednorodna w dużej mierze decyduje rodzaj uziarnienia piasku. Do produkcji betonu architektonicznego używany jest piasek, który ma płaskie lub okrągłe ziarenka. Do tego w skład betonu architektonicznego wchodzą także różnego rodzaju domieszki, dzięki nim do mieszkanki dodaje się mniejszą ilość wody i zwiększa jego właściwości plastyczne. Z betonu architektonicznego wykonuje się nie tylko ściany i stropy domów. Jest on wykorzystywany także do produkcji dekoracyjnych płyt betonowych, które służą do wykańczania wnętrz.

Jak należy kłaść beton architektoniczny?

Beton używany do wznoszenia ścian i stropów domów dociera najczęściej na plac budowy prosto z betoniarni. Mieszankę układa się we wcześniej przygotowanych drewnianych lub metalowych szalunkach. Mieszanka podawana jest z wysokości najwyżej jednego metra. Grubość jednej warstwy może wynosić od 30 do 50 centymetrów. Położony beton nie może za szybko wysychać. Chroni się go więc układając aż do chwili usunięcia deskowania folię lub wilgotne maty.
Gotowe płyty betonowe – sposób układania

Na zewnętrzne i wewnętrzne okładziny ścian o wiele wygodniej jest użyć gotowych płyt betonowych. Mają one wymiary:

  • 1200×1200 milimetrów;
  • 1200×600 milimetrów.

Grubość tych płyt wynosi od 15 do 20 milimetrów. Montaż płyt nie jest skomplikowany. Powierzchnia, na której zdecydujemy się użyć betonowych płyt powinna być równa, czysta i sucha. Na tak powierzchnię w pierwszej kolejności należy nanieść warstwę specjalnego preparatu gruntującego. W przypadku, kiedy płyty będą montowane na ścianie wcześniej wykończonej płytami giposwo-kartnowymi, niezbędne jest naniesienie dwóch warstw preparatu do gruntowania. W pomieszczeniach,w których będziemy kleić płyty nie może panować temperatura niższa niż 5 stopni Celsjusza. Płyty betonowe montuje się na klej, czyli na tak zwane kotwy chemiczne. Sposób ten można jednak wykorzystać jedynie do montażu na ścianach, które nie zostały uprzednio pokryte gładkim tynkiem. Wybierając ten sposób montażu należy wybrać specjalny klej do płyt betonowych. Ewentualne zabrudzenia należy usuwać natychmiast. Innym sposobem jest mocowanie ich przy pomocy śrub. Czasem stosuje się zarówno klej, jak i kotwy.

www.modernconcrete.pl – beton architektoniczny produkcja i montaż.