Jaki beton wybrać do budowy domu?

dom

Beton jest jednym z podstawowych materiałów używanych do budowy domu. We współczesnym budownictwie istnieje w bardzo wielu wersjach, różniących się od siebie właściwościami i przeznaczonymi do innych zadań. Dlatego przed rozpoczęciem prac i jego zamówieniem powinniśmy zdobyć podstawową wiedzę i dobrze się zastanowić nad naszymi potrzebami.

Podstawową kwestią jest dostosowanie rodzaju betonu do elementów konstrukcyjnych. Na wykonaniu najważniejszych takich jak fundamenty i strop nie warto oszczędzać. To na nich opierać się będą największe ciężary, dlatego dobrym wyborem będzie wybranie bardzo wytrzymałego betonu konstrukcyjnego. Jest on specjalnie przeznaczony to wykonywania kluczowych części budynków, jego zastosowanie zapewni nam spokój i bezpieczeństwo.

Beton w piwnicy

Piwnice znajdują się częściowo lub w całości pod ziemią. Z tego powodu są narażone na zawilgocenie lub nawet zalanie pod wpływem działania wód gruntowych. Przed rozpoczęciem budowy domu powinniśmy sprawdzić jaki jest stan wód gruntowych na naszej działce. A w razie potrzeby, oprócz dobrej izolacji, możemy zastosować dodatkowe zabezpieczenie jakim jest beton o wysokiej wodoszczelności.

Miejscami potrzebującymi ochrony przed czynnikami atmosferycznymi są wszystkie elementy położone na zewnątrz np. tarasy, balkony, schody zewnętrzne, podjazd i chodnik przed domem. W naszym klimacie szczególnie ważna jest odporność na niskie temperatury. Dlatego do ich wykonania powinniśmy użyć betonu mrozoodpornego, który zabezpieczy je przed uszkodzeniem i popękaniem.

Pielęgnacja betonu

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju betonu należy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji podczas twardnienia. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do obniżenia jakości i trwałości materiału. O czym powinniśmy pamiętać? Latem należy chronić go przed zbyt szybkim wysychaniem, spowodowanym wysoką temperaturą. W szczególnie upalne dni najlepiej zaplanować prace na popołudnie lub wieczór. W okresie wiązania trzeba utrzymywać powierzchnię wyraźnie mokrą i nie dopuszczać do przesuszenia. Można to zrobić poprzez regularne zraszanie betonu wodą lub układanie na nim mokrych mat.

Na koniec powinniśmy pamiętać o wybraniu sprawdzonego producenta betonu, z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednimi certyfikatami świadczącymi o jakości produktów. Te wymagana spełnia obecny od kilkunastu lat w Polsce Cemex, światowy lider w produkcji materiałów budowlanych. Szczegółowe informacje o firmie i jej produktach znajdują się na stronie:  www.cemexbeton.pl . Umieszczone są tam również dane kontaktowe do przedstawicieli handlowych.