Do prawidłowego utrzymania ogrodu w czystości oraz porządku często potrzeba wiele narzędzi oraz sprzętów gospodarczych. Przechowywanie takich narzędzi może okazać się problematyczne. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem może okazać się skonstruowanie komórki w ogrodzie, w której dodatkowo zainstalować możemy system półek oraz wieszaków, dzięki którym szybko i sprawnie znajdziemy to narzędzie, które jest w danej chwili nam niezbędne. Do budowania takiej komórki ogrodowej należy się jednak odpowiednio wcześniej przygotować. Jak zatem poprawnie zbudować komórkę w ogrodzie tak, aby służyła nam przez bardzo długi czas?
Artykuł powstał przy współpracy z firmą BetBlok System – https://betblok.pl/bloki-i-bloczki-betonowe.html
Bloczek betonowy – czyli beton jako budulec komórki w ogrodzie
Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, które możemy wykorzystać do budowy komórki ogrodowej. Jednak konstruowanie tego rodzaju budynku w ogrodzie z betonu wymaga jednak dobrego oraz przemyślanego planu. Co powinien zawierać taki plan? Przede wszystkim powinniśmy zaplanować rodzaj zaprawy, którym połączymy każdym bloczek betonowy z kolejnym. Na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ nieodpowiednio dobrana zaprawa może spowodować, że cała konstrukcja się zawali. Drugim, jednak nie mniej ważnym aspektem jest rodzaj betonu, który zostanie wykorzystany do budowy komórki ogrodowej. W tym przypadku najlepszym wyborem może okazać się zwyczajny żelbeton w bardzo dużej wytrzymałości. W przypadku prostych konstrukcji tego rodzaju zbrojenia są niepotrzebne. Kolejnym punktem planu budowy komórki ogrodowej jest rozstaw okien oraz drzwi. Okna w przypadku komórki ogrodowej powinny zapewniać odpowiednio ochronę przed wilgocią, ponieważ w przeciwnym przypadku narzędzia znajdujące się w komórce ogrodowej mogą ulec uszkodzeniu i nie nadawać się do dalszej pracy.
Bloczek betonowy – jak powinno się go wykorzystać?
Kiedy już mamy gotowy plan budowy betonowej komórki ogrodowej możemy przystąpić do budowania. Należy pamiętać o tym, że sam proces budowy komórki powinien być prowadzony przez co najmniej dwie osoby. Bloczek betonowy jest dosyć ciężki i nawet samo przeniesienie go z miejsca na miejsce może okazać się nieco problematyczne. Z dobrze skonstruowanym planem działania budowa komórki ogrodowej jest bardzo prosta i nie powinna sprawić nam żadnych problemów. Bloczek betonowy z każdym kolejnym powinien być sztywno połączony zaplanowaną wcześniej zaprawą murarską. Po zbudowaniu surowych ścian powinniśmy przystąpić do montażu okien oraz drzwi. Na tym etapie konturowania komórki ogrodowej powinniśmy pamiętać o dobrej izolacji zarówno futryny drzwi wejściowych jak i okien. W przeciwnym wypadku do pomieszczenia może z łatwością dostać się wilgoć. Bloczki betonowe charakteryzują się dosyć dużą masą, dlatego nie powinno nas dziwić, że w okresie kilku lat cały budynek może znajdować się kilka centymetrów niżej w stosunku do powierzchni ziemi niż pierwotnie. Z tego względu komórka ogrodowa powinna być zbudowana na twardym podłożu, aby wspomniana wcześniej różnica nie spowodowała zawalenia się całej konstrukcji
Bloczki betonowe, czyli inne materiały do budowy komórki ogrodowej
Bloczki betonowe to nie jedyny dostępny, z którego możemy wykonywać komórkę ogrodową. Bardzo popularnym materiałem jest także drewno. Materiał ten jest niewątpliwe o wiele mniej trwalszy maga niż beton, jednak wielu właścicieli ogrodów wybiera właśnie ten materiał ze względu na walory estetyczne. Sam proces budowy drewnianej komórki ogrodowej jest również bardzo prosty i nie wymaga specjalnych przygotowań. Bloczki betonowe mają również bardzo mocnego konkurenta w postaci stali. Materiał ten jest mniej popularny od drewna, jednak zapewnia dużą odporność, a przy tym zajmuje mniej miejsc miejsca niż beton. Niekwestionowaną zaletą stali jako materiału do komórki ogrodowej jest również łatwość lakierowania w kolorze zgodnym z ogólną kolorystyką ogrodu.