Biel, a może coś innego? Jaki kolor farby zewnętrznej wybrać?

ekipa

Wybranie odpowiedniego koloru elewacji jest nie lada problemem. Do wyboru mamy pełną gamę kolorów, ale z drugiej strony pojawia się też kwestia ich praktyczności. Czy biel będzie najlepsza? A może zdecydować się na inny kolor? Podpowiadamy, co warto wybrać.

Kolor elewacji domu jednorodzinnego często możemy wybrać samodzielnie, ale musimy pamiętać o tym, że niekiedy wskazania dotyczące doboru koloru znajdziemy w dokumentach – Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Czasami dokumenty, które otrzymamy w gminie, pozwalają na zastosowanie tylko ograniczonej palety kolorystycznej. Wato więc o tym pamiętać, zanim zabierzemy się za poszukiwania odpowiedniej farby.

Biel – klasyczna, ale brudząca się

Biel jest jednym z tych najbardziej uniwersalnych kolorów na elewację. Doskonale komponuje się z każdym stylem i różnymi kolorami dodatkowymi – dachu, obróbek blacharskich, stolarki. Głównym minusem bieli jest to, że szybko się brudzi. Nawet w ciągu jednego lata może zszarzeć z powodu smogu czy opadów deszczu. Gdy chcemy zdecydować się na biel, najlepsze będą takie farby zewnętrzne, które nie są podatne na zabrudzenia i są zmywalne.

Szarości – modna propozycja

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się farby szare. Świetnie wyglądają także na domach tradycyjnych. Szarość dobrze komponuje się z bielą i brązem, dając nowoczesny, przyjemny dla oka efekt.

Beże – jasne i ciemne

Beż nie musi być ciemny, ale możemy też zdecydować się na jasny krem. Takie jaśniejsze farby dobrze prezentują się także na elewacjach nowoczesnych budynków. Beże są też łatwe w komponowaniu z innymi kolorami, na przykład z brązami czy ciepłymi czerwieniami.

To trzy najbardziej popularne propozycje na wykończenie elewacji. Wybierając jeden z tych kolorów możemy wykończyć dom na lata – to uniwersalne i ponadczasowe propozycje. Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby wybierać dobrej jakości farby zewnętrzne, które będą dobrze kryły, łatwo się nakładały i chroniły ściany.