Wszystkie nawierzchnie z kostki brukowej są oczywistą ozdobą ogrodowych aranżacji. Jednakże poza tym, iż mają się one doskonale prezentować, muszą spełniać przynależne im funkcje użyteczne. Układanie takiej nawierzchni to wieloaspektowy proces, w którym na dowolnym etapie nietrudno o błędy. Oferta producentów nie ogranicza się oczywiście do jednego rodzaju kostki. Rozmaitość barw, mnogość wymiarów a także rodzajów powierzchni sprawiają, iż kostka brukowa króluje na podjazdach, tarasach oraz ogrodowych alejkach w całym kraju. Niemniej jednak chcąc ułożyć kostkę lub płyty chodnikowe, nie dajmy się skusić niezwykle niską ceną czy wątpliwie niedługim terminem wykonania prac, ponieważ skutki mogą być katastrofalne.
Jak ułożyć kostkę?
Ułożenie kostki brukowej nie zawsze jest czynnością, której wykonanie zaleca się dokonać we własnym zakresie. Brak doświadczenia przy układaniu kostki może w znaczący sposób skrócić okres jej użytkowania. Prace wykonawcze powinny być zawsze uprzedzone badaniem geologicznym gruntu a także właściwym określeniem jego parametrów. Od tego, jaki rodzaj gleby występuje na powierzchni którą chcemy pokryć kostką, zależy bowiem proces przygotowania gruntu oraz rodzaj prowadzonych robót. Niestety często, z powodów oszczędności, jest to etap przez inwestorów indywidualnych pomijany. Na etapie przygotowania podbudowy możliwości popełnienia błędu jest parę. Można nietrafnie wyprofilować nawierzchnię, niedostatecznie utwardzić podłoże albo użyć do tego nienadających się materiałów. Istotne jest, ażeby każda warstwa podbudowy była miarowo ułożona, co zapobiegnie kolejnym problemom wynikającym z eksploatacji.
Każdy błąd może nas bowiem słono kosztować chociażby poprzez pojawienie się nierówności na całej powierzchni, lub w skrajnych przypadkach, miejscowym zapadaniem się, co może sprzyjać powstawaniu kolein na podjeździe bądź stanowić zagrożenie. Jednym z generalnych błędów wykonawczych jest układanie przylegających do siebie kostek bez zachowania wymaganej niewielkiej szerokości między nimi. Niejednokrotnie, już na etapie układania kostki, problemem okazuje się rutyna. W wielu przypadkach wykonawcy działają automatycznie, nie zwracając uwagi na indywidualne uwarunkowania wszelkiej inwestycji, co najczęściej prowadzi do wielu błędów.