Brama garażowa segmentowa czy uchylna – co wybrać?

garaż

Nie od dziś wiadomo, że dobra brama garażowa do inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Dlaczego? Dobrze wybrana brama ogranicza straty ciepła, zapewniając tym samym realne oszczędności. Nie można zapominać również o komforcie użytkowania garażu, a jeśli wbudowany jest on w bryłę budynku, również całego domu. Jak wybrać bramę garażową i czy stawiać na bramę segmentową czy uchylną? Na te i inne pytania odpowiemy w tym tekście!

Dlaczego bramy rozwierne są coraz mnie popularne?

Jeszcze jakiś czas temu rekordy popularności biły bramy rozwierne, montowano je w większości budynków. Z czasem okazało się, że dużo lepiej sprawdzają się bramy segmentowe lub uchylne. Dlaczego? Zapytaliśmy o to eksperta z novoferm.pl: To prawda, że jeszcze jakiś czas temu montowano głównie bramy rozwierne, dziś się od nich odchodzi. Ich użytkowanie nie jest komfortowe, nie tylko wymagają więcej miejsca przed garażem, ale także otwiera się je ręcznie. Nic dziwnego, że zostały wyparte przez często zautomatyzowane bramy garażowe.

Brama garażowa uchylna czy segmentowa?

Okazuje się jednak, że nie tak łatwo wybrać bramę garażową – szczególnie, że na rynku jest naprawdę sporo rozwiązań. – najczęściej wybór dotyczy bramy uchylnej i segmentowej. – Pierwsza z nich jest idealnym wyborem do garaży pojedynczych – budowanych z myślą o jednym samochodzie. Bardzo łatwo się je obsługuje, są wygodne, stosunkowo lekkie i dostępne w wersji ocieplonej i nieocieplonej. Drugi rodzaj, czyli bramy segmentowe, są tak skonstruowane, że nie zajmują miejsca przed garażem, dlatego są idealnym rozwiązaniem, gdy z garażu wyjeżdża się prosto na ulicę lub gdy podjazd jest tak mały, że nie chcemy dodatkowo zabierać przestrzeni. Zbudowane są z paneli o grubości 45 mm, które wypełnia się pianką poliuretanową. Dzięki takiej, a nie innej konstrukcji zniwelowane są mostki termiczne. Warto jeszcze zaznaczyć, że należy wybrać bramę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb – tym bardziej, że producenci oferują naprawdę wiele różnego typu rozwiązań – dodaje nasz rozmówca z firmy Novoferm.

Na tytułowe pytanie nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie „za i przeciw” i wybrać rozwiązanie skrojone na miarę – na szali leży przecież komfort użytkowania domu.