Brama składana – jaka jest zasada działania?

brama

Bramy składane nazywane są też bramami harmonijkowymi. Wykorzystywane są powszechnie od lat. Mowa tu o elemencie ogrodzenia coraz częściej spotykanym także w Polsce. Nie każda osoba wie jednak, dlaczego ten rodzaj bramy jest tak chętnie instalowany.

Jaka jest zasada działania bramy składanej?

Okazuje się, że zasada działania bramy składowej jest prosta. Żeby taką bramę otworzyć, trzeba przesunąć ją wzdłuż prowadnic, a następnie rozłożyć kolejne jej segmenty. Połączone są one ze sobą za pomocą zawiasów umożliwiających składanie oraz rozkładanie bramy. Po jej złożeniu segmenty ustawione są równolegle do siebie. Taki system sprawia, że brama zajmuje minimalną przestrzeń. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na nią. Jak się okazuje, bramy składane są przeważnie montowane w miejscach, w których przestrzeń jest ograniczona, a standardowa brama skrzydłowa nie jest praktycznym rozwiązaniem. Co więcej, takie modele bram stosowane są jako bramy prowizoryczne bądź tymczasowe. Mowa tutaj najczęściej o budowach, remontach lub w przypadku potrzeby zabezpieczenia terenu. Obecnie na rynku dostępne są bramy w różnych opcjach. Mowa tutaj na przykład o modelach jednoskrzydłowych bądź dwuskrzydłowych. Tego typu bramy zrobione są z różnych materiałów. Najczęściej stosowane jest:

– drewno

– tworzywo sztuczne

– stal

– aluminium

Z tego powodu przed wyborem bramy harmonijkowej eksperci zalecają dokładnie przeanalizować swe potrzeby. Celem jest wybranie takiego modelu, który najlepiej spełni wymagania w konkretnym przypadku. Bramy harmonijkowe używane są w różnych miejscach. Mowa tutaj nie tylko o sektorze prywatnym, ale również publicznym. Nierzadko wykorzystywane są jako bramy garażowe, przemysłowe, magazynowe, wjazdowe, a także jako bramy do hal sportowych. Niekiedy ludzie stosują je jako rozwiązania prowizoryczne.

Co trzeba wiedzieć o bramach składanych?

Bardzo istotnymi cechami, na które trzeba zwracać uwagę podczas wyboru bramy harmonijkowej, jest materiał, z którego została zrobiona. Ważny jest też rozmiar, typ zamka, siła napędu oraz reszty elementów. Okazuje się, że w zależności od zastosowania, brama harmonijkowa może wymagać różnych parametrów estetycznych oraz technicznych. Najczęściej objęta jest wieloletnią gwarancją. Co istotne, bramy składane są również wykorzystywane jako bramy antywłamaniowe bądź zabezpieczające teren przed wejściem nieuprawnionych osób. W tego typu przypadkach najlepiej postawić na bramy składane wyposażone w dodatkowe elementy bezpieczeństwa tj. elektroniczny system sterowania, system alarmowy, detektor ruchu, a ponadto wysokiej klasy zamki oraz blokady. Eksperci przypominają, że w przypadku takich bram bardzo istotne jest też ich solidne oraz stabilne wykonanie. Nie można również zapomnieć o trwałości. Celem jest to, żeby brama zapewniała długotrwałe zabezpieczenie posesji bądź budynku. Jest ona idealnym rozwiązaniem wtedy, kiedy przestrzeń nie jest duża, a standardowy model skrzydłowy nie jest praktycznym wyborem. Warto zaznaczyć, że bramy przesuwne składane dostępne są w różnych wariantach. Stosowane są w nich zróżnicowane materiały, dlatego każda osoba dobierze bramę dostosowaną do jej potrzeb.

Jaki materiał bramy składanej jest najlepszym rozwiązaniem?

Brama składana może być zrobiona z różnych materiałów. Powinny być one trwałe oraz łatwe w utrzymaniu. Dzięki temu brama przesuwna składana posłuży przez wiele lat. Okazuje się, że najczęściej można spotkać bramy składane zrobione z drewna oraz metalu. Są one też najtańsze. Oba te materiały mają jednak swoje wady oraz zalety. Przede wszystkim brama wjazdowa składana zrobiona z drewna jest zdecydowanie tańszą opcją materiałową niż ogrodzenie wykonane z metale. Co więcej, ma też naturalniejszą estetykę i można je łatwiej dostosować do konkretnej posesji. Dodatkowo drewniane bramy harmonijkowe to najlepsze rozwiązanie wtedy, kiedy celem jest dodanie rustykalnego akcentu do ogrodu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że drewno nie jest tak wytrzymałym materiałem, jak na przykład metal. Niestety jest podatne na działanie grzybów, owadów oraz na gnicie. Po paru latach drewniana brama składana może mieć uszkodzenia strukturalne. Co więcej, może być też łatwo uszkodzona przez warunki pogodowe oraz zwierzęta. Z tego powodu każdy właściciel takiej bramy powinien ją odpowiednia pielęgnować. 

Czyszczenie jej to bardzo istotny proces. Najlepiej do tego zadania użyć miękką szmatkę, żeby wytrzeć brud oraz kurz. Jeżeli natomiast ogrodzenie zostało uszkodzone na przykład przez zwierzę bądź przez grzyby, trzeba je jak najszybciej naprawić. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do pojawienia się kolejnych uszkodzeń, a tego przecież nikt nie chce. Zdecydowanie najbardziej optymalnym sposobem na utrzymanie drewnianego ogrodzenia w należytym stanie jest używanie specjalnych bejc oraz olei. Można je zakupić w sklepie branżowym w przystępnej cenie. Świetną alternatywą dla bramy przesuwnej zrobionej z drewna jest model metalowy. To idealna inwestycja dla domu bądź firmy. Taka brama będzie trwała oraz odporna na warunki pogodowe. Właściwa pielęgnacja sprawi, że może ona wytrzymać nawet przez kilka dekad. Co istotne, takie bramy są jednak droższe od bram drewnianych, jednak cechują się większą wytrzymałością, a ponadto nie wymagają tak częstego i czasochłonnego czyszczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że i takie ogrodzenie wymaga pewnego poziomu prac konserwacyjnych, który nie jest tak wymagający, jak w przypadku alternatywnych modeli. Jeżeli metalowa brama nie jest właściwie konserwowana, może zacząć rdzewieć, co będzie dość sporym problemem. Okazuje się, że rdza to nie jest coś, czego można uniknąć, lecz obecnie istnieją sprawdzone sposoby na to, żeby zapobiec jej pogorszeniu. Bardzo ważne jest też to, żeby brama wjazdowa składana pochodziła od uznanego producenta. Powinna być objęta wieloletnią gwarancją, przez co można być spokojnym o jej jakość. Obecnie najpopularniejsze są zdecydowanie modele zrobione z drewna, lecz warto rozważyć kupno ogrodzenia metalowego.