Budowa domu jednorodzinnego – stan surowy zamknięty

dom

Z pewnością nie raz spotkałeś się z określeniem „stan surowy zamknięty” lub „stan surowy otwarty”. Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, koniecznie musisz zapoznać się z tymi pojęciami. Dziś skupimy się na budynkach w stanie surowym zamkniętym. To moment, kiedy budowa Twojego domu jest na półmetku, a wszelkie prace konstruktorskie zostały już zakończone. Czego możemy wymagać od budynku w stanie surowym zamkniętym? Ile kosztuje taka inwestycja? Jak zabezpieczyć ją przed kradzieżą? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Stan surowy zamknięty – co to znaczy?

Stan surowy zamknięty to trzeci etap budowy domu po stanie zerowym i stanie surowym otwartym. Właściwie nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia, dlatego podczas nawiązywania współpracy z firmą budowlaną, musimy dokładnie określić prace, które będą wykonane. Stan surowy zamknięty to moment, kiedy kończą się wszelkie prace konstrukcyjne. Oznacza to, że dom posiada już fundamenty, ściany oraz piwnicę, a także stropy i dach. Dodatkowo budynek wyposażony jest w okna, drzwi i ewentualną bramę garażową. To moment, kiedy możemy zacząć myśleć o przygotowywaniu podłoża pod podłogi. Stan surowy zamknięty pochłania zwykle połowę kosztów całej inwestycji.

Kiedy zamykać budynek?

Zwykle budynek w stanie surowym zamkniętym oddaje się jesienią. Jeśli masz zamiar wstrzymać się z dalszymi pracami do wiosny, warto zabezpieczyć dom przed kradzieżą. Stolarka bywa bowiem bardzo droga i jest częstym łupem miejscowych złodziejaszków. Dobrze jest zawczasu wyposażyć budynek w alarm i monitoring, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Okna, drzwi i podłogi

Stan surowy zamknięty to etap, na którym musimy pomyśleć o wielu kwestiach. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia izolacja stropu lub płyty podłogi na gruncie. Można też ułożyć podkłady podłogowe, na których znajdzie się posadzka. Błędy, popełnione w momencie izolowania i kładzenia płyt podłogowych mogą mieć poważne konsekwencje, np. obniżenie trwałości posadzek, utrata izolacji cieplnej bądź akustycznej. Zwracajmy więc szczególną uwagę na te elementy.

Wybierając okna do naszego domu, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Ważne, aby w głównych pomieszczeniach, np. w sypialni, pokojach dzieci, salonie czy kuchni, znajdowały się okna o współczynniku nie większym niż 1,1 W/(m2K). Zasada ta dotyczy również drzwi – tu współczynnik powinien być nie większy niż 1,5 W/(m2K). W garażach, pralni, kotłowni czy innych pomieszczeniach gospodarczych możemy postawić na stolarkę o wyższym współczynniku przenikania ciepła. Pamiętajmy też, że wybrane okna i drzwi mają służyć nam przez wiele lat, dlatego ich jakość ma bardzo duże znaczenie. Niektórzy producenci stolarki otworowej oferują wykonanie okien i drzwi w komplecie. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala na zachowanie jednolitego stylu w całym domu. Wybrane okna pokryte są jednakową farbą lub okleiną, a dom stanowi spójną całość.

Podsumowując, stan surowy zamknięty to ten etap budowy, kiedy prace konstrukcyjne w domu zostały zakończone, a okna oraz drzwi wstawione. W tym momencie połowę budowy masz już za sobą. Niektórzy wykonawcy domów jednorodzinnych oferują różne stopnie wykończenia. Na przykład warszawska firma MARBUD zajmuje się budową domów jednorodzinnych w stanie surowym otwartym, stanie deweloperskim oraz stanie „pod klucz”.  Wszystko zależy od Twoich preferencji i możliwości finansowych. Mamy nadzieję, że już niedługo będziesz mógł cieszyć się z własnego miejsca na ziemi. Powodzenia!