Budowa i zastosowanie hal magazynowych

magazyn

Hale magazynowe stają się coraz popularniejszą alternatywą w porównaniu z budynkami stałymi. Tanie, szybkie w montażu oraz trwałe, to tylko niektóre z ich cech. Jak przebiega proces budowy hal magazynowych oraz do czego one są wykorzystywane?

Budowa hal magazynowych

Budowanie hali magazynowej zaczyna się od etapu zwanego projektowaniem. Odpowiednia specyfikacja oraz stworzony na jej podstawie projekt są tak ważne, jak proces właściwej budowy, oraz montażu hali magazynowej. To od niego w dużej mierze zależy ostateczny efekt i to, czy oraz jak bardzo hala będzie funkcjonalna. Również bez właściwego projektu nie będzie możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę hali. Dlatego warto ten proces powierzyć profesjonalistom, projektowanie hal Amwin odbywa się w oparciu zarówno o obowiązujące przepisy, jak i o długoletnie doświadczenie wykonawców.

W czasie projektowania hali pod uwagę powinny być brane następujące czynniki: przeznaczenie budynku, rozmiar danej działki budowlanej, nachylenie terenu oraz jego analiza geologiczna, a także możliwość przyszłej rozbudowy hali.

Kolejnym etapem jest budowa fundamentów oraz montaż konstrukcji ze stali. Konstrukcje stalowe są pierwszym widocznym elementem ukazującym się podczas budowy ponad grunt. Do przygotowanych wcześniej fundamentów za pomocą śrub i elementów mocowań przytwierdza się słupy stalowe i poprzeczne profile, które będą stanowiły szkielet nowego budynku. Taki montaż przebiega bardzo szybko, ponieważ gotowe elementy przy pomocy dźwigów są ustawiane na odpowiednich pozycjach i połączone w odpowiednich miejscach. Na samym końcu powstaje stalowa konstrukcja dachu.

Ostatnim etapem jest wykończenie obiektu. Najczęściej ściany wypełniane są blachą stalową. Do tego są instalowane systemy wentylacji, urządzenia techniczne oraz przemysłowe, wylewki podłogowe. Wstawiane są okna, bramy, drzwi i inne niezbędne elementy.

Zastosowanie hal magazynowych

Dziś konstrukcje ze stali znalazły zastosowanie w przemyśle, transporcie, handlu i usługach, a także rolnictwie. W tych właśnie sektorach rynku hale ze stali najczęściej są wykorzystywane.

Przemysł i produkcja

Jednym z największych rynków dla hali jest przemysł. To właśnie ta branża kształtuje rynek i wpływa na zapotrzebowanie oraz technologię. Jest to branża zdominowana przez hale stalowe. Wszystko dlatego, iż łatwo jest je dostosować do danych wymagań, a także ich montaż i demontaż jest prosty.

Transport

W sektorze transportu spotkać można hale magazynowe Amwin, logistyczne, serwisowe i przeładunkowe. Poza firmami importującymi towary z zagranicy na hale decydują się często koncerny logistyczne, korporacje handlowe i służby celne.

Rolnictwo

Gospodarstwo rolne, by właściwie funkcjonować, musi posiadać właściwy kompleks budynków. Bardzo często są to budynki wykonane ze stali oraz specjalnie przystosowane do hodowli zwierząt i uprawy roślin. Buduje się z nich także zabudowania gospodarcze, w których przechowywać można zbiory.

Handel i usługi

Szybkość oraz prostota budowy, które idą w parze z relatywnie niską ceną, pozwala na budowanie bardzo dużych powierzchni handlowych. Zalety tych hal dostrzegli też właściciele punktów usługowych i galerii handlowych. Poza tym ze stali bardzo często wznoszone są obiekty rekreacyjne oraz sportowe.