Oświetlenie awaryjne powinno być montowane we wszystkich obiektach użyteczności publicznej i musi spełniać normy określone prawnie. Podczas wyboru odpowiednich produktów trzeba więc zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jakie będą miały wpływ nie tylko na sprawność urządzeń, ale też koszty ich eksploatacji.
Zakup niskiej jakości elementów oświetlenia awaryjnego może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Klasa materiałów użytych podczas produkcji opraw awaryjnych oraz jednostek sterujących nimi ma duży wpływ na komfort użytkowania całego systemu, a przede wszystkim na jego sprawność. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zakup urządzeń należących do oświetlenia awaryjnego wiąże się z pewnymi kosztami, podobnie jak ich konserwacja, jednak nabycie wysokiej jakości opraw i innych elementów systemu to gwarancja bezpieczeństwa. Czym więc powinny charakteryzować się urządzenia należące do oświetlenia awaryjnego?
Jakość przede wszystkim
Tanie elementy oświetlenia awaryjnego mogą zachęcać do zakupu niską ceną, jednak w tym przypadku kierować się należy jakością opraw awaryjnych oraz urządzeń wchodzących w skład całego systemu. Oszczędności wynikające z nabycia produktów mało znanych producentów często okazują się pozorne – nierzadko są one awaryjne, przez co wymagają ciągłych napraw lub nawet wymiany, a to wiąże się z kolejnymi wydatkami. Nie można też zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Zawodny sprzęt należący do urządzeń przeciwpożarowych może spowodować zwiększenie liczby poszkodowanych w razie wybuchu pożaru, a także rozmiar zniszczeń. Biorąc pod uwagę funkcje, jakie spełniać ma oświetlenie awaryjne, najlepiej jest więc wybierać oferowane przez renomowane firmy systemy, co do których możemy mieć pewność, że nie zawiodą w razie zagrożenia.
Zgodne z normami
Oświetlenie awaryjne należy do urządzeń przeciwpożarowych, stąd też powinno być poddawane regularnym przeglądom, a także spełniać wymagania polskich norm. Podczas wybierania konkretnych produktów należy więc sprawdzić, czy posiadają one certyfikaty potwierdzające zgodność z tymi normami. Ponadto ważne jest, aby system pozwalał na testowanie poprzez symulację zaniku oświetlenia podstawowego. Dobrej jakości urządzenia spełniające określone przepisami prawnymi wymagania zapewnią więc nie tylko niezawodność i większe bezpieczeństwo, ale też umożliwią stałe kontrolowanie sprawności opraw awaryjnych oraz zlokalizowanie elementów niesprawnych.
Nowoczesne i tańsze w użytkowaniu
Oferowane przez renomowanych producentów oprawy oświetlenia awaryjnego charakteryzują się nie tylko atrakcyjnym wzornictwem i solidnością materiałów, z jakich zostały wykonane, ale też pozwalają obniżyć koszty ich użytkowania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu lamp LED jako źródło światła. Są one bardziej trwałe, zużywają niewiele energii elektrycznej, mają dłuższy czas pracy i ze względu na odporność na zmiany temperatury mogą być stosowane także w takich miejscach, jak np. parkingi podziemne. Tego typu oprawy oferuje m. in. firma Awex.