Ceny materiałów budowlanych w górę? Jak kształtują się koszty budowy domu?

dom

Wiele osób marzy o tym, aby zamieszkać we własnym domu. Jednak kiedy przychodzi do obliczenia kosztów, to część z nich rezygnuje, gdyż są one bardzo wysokie.

A jak wskazują specjaliści z Domoweklimaty.pl, koszty budowy domu w tym roku mogą wzrosnąć. Szacuje się, że średnio budowa domu w tym roku będzie o 8% droższa w porównaniu z domami o takich samych parametrach, niż w roku 2017. W dużym stopniu zależy to od tego, że zdrożały materiały budowlane. Jednak na koszt budowy domu składa się o wiele więcej czynników – co jeszcze wpływa na koszt budowy domu i czy można jakoś zaoszczędzić nie tracąc na jakości i funkcjonalności budynku?

Co składa się na koszty budowy domu?

Mówiąc o kosztach budowy, skupiamy się najczęściej na kosztach związanych z zakupem materiałów. I faktycznie, obok wynajęcia robocizny to jest główny koszt związany z postawieniem nowego budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nie jedyne koszty, które związane są z budową domu. Pierwszym kosztem będzie zakup działki. Kolejne to projekt i jego adaptacja (jeśli decydujemy się na projekt gotowy), do tego trzeba doliczyć szereg dokumentów, które są potrzebne do wykonania adaptacji projektu i przygotowania indywidualnego. Później w grę wchodzi zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, opłacenie ekipy budowlanej, a także załatwienie wszelkich przyłączeń. Trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami, jeśli działka ma nietypowy kształt lub położona jest na spadku terenu, w pobliżu wyrobisk i kopalni oraz na terenie o wysokich wodach gruntowych – wówczas trzeba dostosować projekt pod tym względem, co może nieść za sobą większe koszty niż w przypadku standardowej działki.

Czy można na czymś zaoszczędzić?

Osoby, które szukają oszczędności, mogą zdecydować się na zakup gotowego projektu, zamiast indywidualnie przygotowanego. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że im więcej będzie się chciało zmienić w czasie adaptacji nieobowiązkowej, tym droższa ona będzie. Warto wybierać projekty domów o prostej bryle i prostej konstrukcji dachu, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić na materiałach, ale i przyśpieszy budowę domu, a także zoptymalizuje późniejsze koszty eksploatacji domu.