Charakterystyka nowoczesnych posadzek wykonanych z betonu

posadzka

Od czasów, kiedy pierwszy raz Rzymianie zastosowali technologię wykorzystującą popioły wulkaniczne do wytwarzania samowiążących mas, beton zrobił oszałamiająca karierę. Miał co prawda gorsze chwile, gdy barbarzyńcy, zdobywszy wieczne miasto, zaprzepaścili wiele zdobyczy cywilizacyjnych. Wrócił w końcu w chwale i do dziś odcina kupony swej popularności.

Jak zrobić gładką posadzkę betonową?

Beton jest najpopularniejszym tworzywem na posadzki. Powstają z niego posadzki przemysłowe w halach produkcyjnych lub przestrzeni publicznej. Są to zawsze miejsca o dużym natężeniu ruchu. Beton jest głównym składnikiem wielu warstw, z których składa się podłoga.

Na powierzchnie wyjątkowo ciężko pracujące stosuje się wylewki zabezpieczające z żywic. Laboratoria chemiczne przygotowały imponujący zestaw produktów zabezpieczających. Powierzchnie żywiczne o różnej grubości zabezpieczają podłogi przed działaniem całej gamy czynników chemicznych. Specyfiki o składzie wzbogaconym drobnoziarnistym kruszywem mineralnym dodatkowo uodparniają powłokę przed działaniem udaru fizycznego. Poza tym żywica zapewnia szczelność nawierzchni, a kamienne wypełnienie działa jak warstwa antypoślizgowa.

W zakładach branży farmakologicznej, spożywczej lub medycznej posadzki przemysłowe betonowe mogą pełnić funkcję protektantów antybakteryjnych. W skład jednostki nawierzchniowej zaangażowane są dodatki zapobiegające namnażaniu się od prostych bakterii po pleśnie i wysokooekspansywne grzyby. Zabezpieczenie wykonane jest na poziomie chemii nieorganicznej jako dodatkowy komponent w składzie żywic, a oparty na naturalnie występujących w przyrodzie związkach srebra. Związki srebra są łatwo przyswajalne przez proste żywe organizmy pierwotne. Wchłonięty pierwiastek hamuje metabolizm komórki bakteryjnej, aż do zatrzymania funkcji życiowych. I tutaj następuje przełom. Cykl obiegu aseptycznego srebra zostaje wznowiony. Zbawienne molekuły wracają do obiegu, uwolnione z obumarłych komórek drobnoustrojów.

Inne posadzki przemysłowe betonowe

Technologia wykonania zastosowanie pozwalają używać ich w miejscach, gdzie musi być zapewniona ochrona przed ładunkiem elektrycznym w formie statycznej. Wszędzie tam, gdzie podczas produkcji ma się do czynienia z materiałami łatwopalnymi, zachodzi konieczność zastosowania posadzek antyelektrostatycznych. Efekt rozproszenia ładunku elektrycznego uzyskuje się przez zastosowanie rozproszonego zbrojenia płyty betonowej, które wykonane w formie sieci z cienkiego drutu z wytrzymałej stali, łowi najmniejsze ilości elektronów zasiedlających powierzchnię posadzki i odprowadza poprzez instalację uziemienia do fragmentów układu o przeciwnym ładunku.

Nowinką produktową dostępną szeroko na rynku jest posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo. Stosowanie impregnatu można rozpocząć na dojrzały beton. Preparat przyczynia się do wzmocnienia wiązań występujących w betonie. Potrzebne jest to, ponieważ nawierzchnia będzie następnie obrabiana przy użyciu siły fizycznej. Impregnat zatrzymuje też część wody w masie betonowej i pozwala na wolniejsze jej uwalnianie, co niweluje napięcia w zbyt szybko schnącej mieszańce betonowej. Chcąc uzyskać połysk, stosuje się dodatkowo preparaty nabłyszczające i powierzchnię poddaje polerowaniu.

Dobrze znane tworzywo dzięki nowoczesnej technologii zyskuje wartość dodaną. Jest uszlachetniane i zmieniane zgodnie z upodobaniami estetycznymi i wymogami technologicznymi. Można powiedzieć, że dzięki nauce i technologii beton osiągnął wiek męski i nabiera walorów z każdym rokiem.

Fotografia dzięki uprzejmosci firmy Disztung