Charakterystyka wiązarów dachowych

dach

Wiązary dachowe, czyli inaczej kratownice, tworzą konstrukcję dachu. Są obecnie stosowane w różnego rodzaju budynkach zamiast tradycyjnej więźby. Najprostszy typ kratownicy drewnianej w budownictwie tradycyjnym to wiązar krokwiowo-belkowy. Jak wskazuje nazwa, jego konstrukcję stanowią dwie krokwie, które są ze sobą połączone w poziomie kalenicy i oparte na belce poziomej. Zadaniem belki jest przenoszenie siły rozporu, która jest przekazywana przez krokwie. Jakie inne typy drewnianych wiązarów dachowych zalicza się do budownictwa tradycyjnego? Czy możliwe jest wykorzystanie drewnianych kratownic także w większych obiektach, na przykład halach magazynowych?

Wiązary drewniane w budownictwie tradycyjnym

Poza wspomnianymi kratownicami krokwiowo-belkowymi do konstrukcji budownictwa tradycyjnego zaliczamy jeszcze dwa rozwiązania:

  • Wiązary jętkowe – składają się z dwóch krokwi, które są ze sobą połączone w poziomie kalenicy, oparte na murłatach. Jętki są dodatkowym elementem, które łączą je ze sobą. Są zazwyczaj umieszczane w połowie długości krokwi.
  • Wiązary płatwiowo-kleszczowe – tworzą je krokwie, płatwie pośrednie, płatwie stropowe, słupy i kleszcze. W przypadku rozpiętości wiązara większej niż 12 m stosuje się dodatkowe usztywnienie poprzeczne w płaszczyźnie kratownicy – najczęściej są to miecze lub zastrzały.

Wiązary drewniane większości z nas kojarzą się przede wszystkim z budynkami jednorodzinnymi i ciepłymi domkami letniskowymi na uboczu miasta. Tymczasem nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie znacznie większych konstrukcji drewnianych. Jak to możliwe?

Nowoczesne konstrukcje drewniane

Dzięki coraz dokładniejszym i bardziej zaawansowanym programom inżynierskim jesteśmy w stanie projektować coraz bardziej imponujące konstrukcje drewniane. Możliwe jest skonstruowanie wiązara, który osiągnie rozpiętość aż 30 m. Możemy więc konstruować nie tylko kratownice dla domów jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, ale także dla budynków użyteczności publicznej, hal magazynowych, obiektów rolniczych, czy marketów, sklepów i dyskontów – mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Partner ze Szczecina. Jeśli wykorzystamy drewno o odpowiedniej wytrzymałości i doskonałej jakości, możemy projektować i wznosić obiekty o konstrukcji ramowej, które są wykonane w całości z drewna. To rozwiązanie może być nawet trzykrotnie tańsze od konstrukcji stalowej. Wszystkie elementy konstrukcji są projektowane pod wymiar konkretnego budynku, a następnie produkowane w fabryce (elementy są docinane i prasowane specjalnymi płytkami kolczastymi i prasami o nacisku ponad 30 ton), co znacznie skraca czas wznoszenia obiektu. Gotowe elementy są transportowane na plac budowy i łączone ze sobą w błyskawiczny sposób.

Na koniec warto wspomnieć, że już na etapie zamówienia drewnianych wiązarów dachowych dokładnie znamy ostateczny koszt konstrukcji. Nie będzie więc żadnych niespodzianek w postaci nieprzewidzianych dopłat, które mogą się pojawić przy tradycyjnym wykonaniu więźby przez cieśli na placu budowy. Mamy także pewność co do wykorzystanego przy produkcji poszczególnych elementów drewna, ponieważ każda deska, która składa się na konstrukcję, jest badana przez linie sortujące w tartaku, a producent zapewnia nam określoną klasę tarcicy.