Ciekawe i ekonomiczne sposoby na ogrzewanie domu

pompa

Ogrzewanie domu to jeden z największych kosztów związanych z jego eksploatacją. Wybór systemu ogrzewania nie jest zatem łatwym zadaniem, gdyż oprócz kosztów eksploatacji wiele osób patrzy również na koszt budowy czy konserwacji systemów ogrzewania. Do niedawna najpopularniejsze były systemy grzewcze oparte o jeden kocioł, który rozprowadzał ciepło po domu poprzez system grzejników. Z czasem zaczęto stosować rozwiązania, które pozwalają na jednoczesne przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Obecnie coraz częściej stosowane są również inne rozwiązania pozwalające na poczynienie oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie domu. Jakimi dokładnie warto się zainteresować?

Ogrzewanie domu – ciekawe pomysły na optymalizację kosztów

Rozwój nowych technologii pozwala na budowanie urządzeń grzewczych i tworzenie całych systemów, które pozwalają na optymalizację kosztów energii, a także są przyjazne środowisku. Do najciekawszych propozycji w tym zakresie zaliczyć należy przede wszystkim:

  • ogrzewanie płaszczyznowe – obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest ogrzewanie podłogowe. Jednak warto pamiętać, że ogrzewanie płaszczyznowe można umieścić praktycznie na każdej dużej powierzchni w domu. Coraz częściej można spotkać się również z montowaniem ogrzewania płaszczyznowego na ścianach, co w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym daje optymalne połączenie. Warto przy tym pamiętać, że ogrzewanie tego typu musi być montowane przez wyspecjalizowaną ekipę, a wierzchnia warstwa podłogi powinna dobrze przewodzić ciepło;
  • kolektory słoneczne – najczęściej służą one jako dodatkowe źródło ogrzewania. Często wykorzystuje się przy jednoczesnym montażu pompy ciepła. Więcej informacji o tym rozwiązaniu można przeczytać na stronie http://carline.com.pl/oferta/ogrzewanie/. Decydując się na montaż kolektorów słonecznych warto sprawdzić, czy można starać się o dofinansowanie na ich zakup i montaż;
  • ogrzewanie ciepłym powietrzem – nazywane inaczej ogrzewaniem nadmuchowym. Może być samodzielnym źródłem ciepła w domu lub być montowane również z innymi systemami ogrzewania jako ich wspomaganie. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest przez system kanałów i wydostaje się przez kratki nadmuchowe, które są wyposażone w przepustnice umożliwiające regulację ilości ciepłego powietrza, jakie dostaje się do pomieszczenia.