Czy żaluzje zewnętrzne chronią przed zimnem?

rolety

Dostępne modele rolet na rynku służą nie tylko osłaniania okien przed promieniowaniem słonecznym. Coraz popularniejszy jest także montaż rolet i żaluzji zewnętrznych, które poza funkcją zaciemniającą pełnią także rolę termoizolacyjną. Jakie modele warto wybrać, jeśli zależy nam na dociepleniu mieszkania i czy takie rozwiązanie będzie skutecznie chronić nas przed zimnem?

Rolety i żaluzje – ciepły dom także w zimie

Jedną z funkcji rolet i żaluzji wewnętrznych jest także ogrzanie pomieszczeń w okresie zimowym. Rolety i żaluzje zewnętrzne poza ochroną wnętrza przed zbyt dużym nasłonecznieniem działają także jako dodatkowy izolator cieplny. Według ekspertów od okiennictwa jest to sprawdzona metoda na ograniczenie strat cieplnych energii, jaka jest zużywana w okresie zimowym do ogrzania budynku, a tym samym na obniżenie rachunków za centralne ogrzewanie, prąd czy gaz. Rolety zewnętrze osłaniają bowiem szczelnie okna, stanowiąc dodatkową barierę termoizolacyjną, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych w chłodniejszych sezonach. Jeśli decydujemy się na ich instalację, należy mieć na względzie, że największą efektywność zapewni Ci systematyczne zasuwane rolet i żaluzji w każdy mroźny, deszczowy czy wietrzny dzień.

Montaż zewnętrznych systemów okiennych

Aby rolety i żaluzje gwarantowały pełną termoizolację okien, należy jednak zadbać o ich profesjonalny montaż. Kluczową kwestią jest zainstalowanie ich w taki sposób, aby zapobiec powstaniu tzw. mostków termicznych nad roletą. Niedokładny montaż może spowodować dość znaczące straty energii w budynku. Dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowej ekipy specjalizującej się w instalacji tego typu systemów okiennych, aby mieć gwarancję, że rolety sprawdzą się niezawodnie nie tylko w lecie, ale także w zimie. Należy także zwrócić uwagę na producenta rolet i żaluzji. Wysokiej jakości osłony okienne mogą zmniejszyć utratę energii w przedziale 10-30%, dlatego warto zainwestować w usługi i produkty renomowanych firm.

Zewnętrzne rolety i żaluzje – jakie wybrać?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem do dodatkowej ochrony termoizolacyjnej w sezonie zimowym są rolety zewnętrze z profili aluminiowych. W sytuacji, kiedy rolety są opuszczone, między powierzchnią okna a aluminiowym pancerzem wytwarza się poduszka powietrzna, która działa jako dodatkowo warstwa izolująca. Popularne są również żaluzje fasadowe Anwis. Ich stabilizatory oraz lamele pełnią zarówno funkcję termiczną, zapobiegając wychłodzeniu powierzchni okna od zewnętrz, ale także służą jako ochrona przed zasypywaniem szyb śniegiem, silnymi podmuchami wiatru oraz opadami deszczu czy gradu.