Czym kierować się przy wyborze mebli do kuchni?

kuchnia

Kuchnia to serce każdego mieszkania. To miejsce niezwykle ciepłe, rodzinne, a także miejsce, z którego wydobywają się aromaty. Jej aranżacja ma podkreślać charakter pomieszczenia, a meble do kuchni zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Czym kierować się przy wyborze mebli do kuchni?

Czym kierować się przy wyborze mebli do kuchni?

Kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna, aby zapewnić komfort użytkowania. Jeżeli chcemy, by pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne, przy aranżacji i kuchni powinniśmy stosować się do kilku zasad:

  • oddzielmy strefy – wydzielmy strefę przygotowywania posiłków, gotowania, zmywania oraz zapasów. Dzięki temu będzie łatwiej nam umeblować i zaaranżować pomieszczenie.
  • dopasujmy układ zabudowy do kształtu i wielkości kuchni – meble do kuchni, ich ułożenie musi być dostosowane do wielkości pomieszczenia i kształtu. Kuchnię możemy rozplanować m.in. w układzie U i L. Zróbmy to tak, aby wykorzystać maksymalnie przestrzeń i aby układ był praktyczny.
  • wybierzmy meble – bardzo ważnym krokiem, jest wybór meblu kuchennych. Zanim dokonamy ich zakupu, musimy zdecydować czy decydujemy się na meble do zabudowy, czy nie.
  • Określmy budżet – zanim odwiedzimy sklep meblowy, ustalmy budżet.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli do kuchni

Meble do kuchni nie tylko mają być praktyczne, ale przede wszystkim solidne. W pomieszczeniu tym przygotowujemy posiłki, gotujemy, dlatego muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się nimi przez wiele lat. Decydując się na zakup meblu kuchennych, zwróćmy uwagę na:

  • materiał – lepiej postawić na droższe meble, ale za to solidniej wykonane,
  • wykończenie – jest tak samo ważne, jak materiał. Decyduje m.in. o trwałości i wytrzymałości,
  • kolorystykę – powinna być spójna z pomieszczeniem. Możemy wybrać w podobnym odcieniu lub na zasadzie kontrastu. Ważne, aby całość współgrała ze sobą,
  • styl kuchni – meble kuchenne powinny stylem pasować do aranżacji wnętrza.

Jakie meble do kuchni otwartej?

Kuchnia otwarta na salon cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. To naprawdę praktyczne, a do tego niezwykle stylowe rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małych kuchniach, gdy zależy nam na jej optycznym powiększeniu. Urządzenie otwartej kuchni wymaga przemyślenia. Przede wszystkim należy rozdzielić pomieszczenie na strefę jadalną, przygotowywania posiłków, a także salon, który wciąż stanowi strefę relaksu. Łącząc kuchnię z salonem, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad.

Pomogą one w aranżacji spójnego, estetycznego, a zarazem funkcjonalnego pomieszczenia. Kolor ścian kuchni i salonu może być taki sam lub się różnić. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Warto oddzielić kuchnię od salonu za pomocą wyspy, barku lub szafek kuchennych. Pamiętajmy również, że meble do kuchni otwartej powinny współgrać z meblami w salonie. Nie muszą być one w tym samym kolorze, ale w podobnym stylu. Warto wybrać te, które mają podobne wykończenie, charakter czy detale. Dzięki temu całość będzie ze sobą fajnie współgrać.