Czym objawia się rak drzew liściastych?

rak

Jedną z chorób grzybowych atakujących drzewa liściaste jest rak. Atakuje on wszystkie drzewa rosnące w strefie klimatu umiarkowanego. Chętnie zasiedla się w sadach, goszcząc wyjątkowo często na jabłoniach. Na czym polega choroba? Czy można jej skutecznie zapobiegać?

Występowanie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, rak drzew liściastych szczególnie często spotykany jest na drzewach owocowych. Nie oznacza to jednak, że nie atakuje innych drzew. Często objawy zaatakowania drzewa tą chorobą dostrzec można również w lasach, ogrodach i parkach. Rak drzew liściastych upodobał się zwłaszcza buki, którego najwięcej występuje w polskich górach.

Jakie są skutki choroby?

To, jak daleko idące będą skutki choroby uzależnione jest od miejsca, które zostało zainfekowane. Choroba może zasiedlić się na pniu, konarach, tak zwanych krótkopędach i drobnych gałęziach. Generalnie infekcja prowadzi do powolnego wyniszczania tych części rośliny, które zlokalizowane są powyżej infekcji. Jeśli zrakowacenie ulokowało się w pniu bądź konarach, to jednym z pierwszych objawów będzie zdrobnienie liści i owoców powyżej miejsca infekcji. Jeśli choroba zaatakuje cały pień, może obumrzeć nawet całe drzewo. W przypadku jabłoni typowym objawem jest zgnilizna owoców. Co ważne, jej objawy można zaobserwować dopiero podczas przechowywania jabłek.

Kiedy się pojawia?

Rak drzew liściastych najlepiej rozwija się wówczas, gdy długo utrzymują się opady deszczu. Pojawieniu się choroby sprzyja także wietrzna aura. Jeśli chodzi o sady, to wpływ na pojawienie się raka drzew liściastych mają również takie czynniki, jak:
-kondycja drzew;
-rany znajdujące się na drzewach;
-podatność odmian na chorobę.
Wśród odmian jabłoni, które szczególnie narażone są na rozwój raka drzew liściastych wymienić należy koksę pomarańczową oraz renetę kanadyjską. Jeśli chcemy założyć sad i zależy nam na tym, aby drzewka były jak najbardziej odporne na tą chorobę, to postawić należy choćby na starą i uwielbianą za pyszne jabłka antonówkę.

Jak się przed nim ustrzec?

Przede wszystkim uważnie obserwować drzewka. Jeśli pojawią się oznaki choroby, należy sukcesywnie wycinać wszystkie zainfekowane pędy. Jeśli choroba zaatakowała pień bądź grube konary, należy usunąć porażoną korę śmiało dochodząc aż do drewna. Co ważne, ranę zabezpieczamy pastą sadowniczą. Wykorzystać można również farbę emulsyjną, do której dodajemy fungicyd. Zaleca się również wiosną, a także po każdym gradobiciu opryskiwanie drzew środkami chemicznymi zaliczanymi do fungicydów. Nie ma innych metod walki z tą wyniszczającą chorobą.

Zapraszamy po więcej informacji na temat raka drzew na Target.com.pl.