Na czym polega indywidualna analiza umów?

Marketing internetowy

Coraz częściej podczas szukania domu lub mieszkania korzystamy z oferty deweloperów. Dzięki temu mamy większe poczucie bezpieczeństwa. Jednak taka współpraca często wiąże się z dodatkowymi opłatami, które nie zawsze są zrozumiałe dla osób nieznających się na tym. Dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie umowy, co pozwoli na zweryfikowanie jej treści.

Dlaczego warto sprawdzać umowy deweloperskie?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że firmy deweloperskie zazwyczaj mają nad nami przewagę w postaci swojego doświadczenia. Dzięki temu mogą wiedzieć, jak wprowadzić niektóre zapisy, które będą wiązały się z dodatkowymi opłatami. Szczególnie istotna jest dokładna weryfikacja treści umowy wtedy, gdy chcemy skorzystać z kredytu hipotetycznego, ponieważ ukryte zapisy mogą podnieść nasze wydatki.

 

Jak przebiega analiza umowy deweloperskiej?

Dokładna kolejność kroków i zadania w ramach analizy umowy, są sprawą indywidualną. Zatem wszystko zależy od tego, z jakim specjalistą mamy do czynienia. Jednak zawsze na samym początku dochodzi do zapoznania się z treścią, co umożliwia przybliżenie wszystkich warunków. Oczywiście analiza wymaga wiedzy, dlatego najlepiej, jeżeli zajmuj się tym prawnik, który wie, jakie zapiski nie powinny znaleźć się w umowie. Jednak jej przeczytanie nie jest jedynym krokiem w trakcie przeprowadzania analizy. Konieczne jest też wykonanie innych zadań.

Najważniejsze kroki podczas analizy

  • Dokładne przeanalizowanie umowy i postanowień, jakie są w niej zawarte,
  • Określenie, które zapisy są niewłaściwe, ale też nie przyniosą korzyści nabywcy,
  • Poprawa poszczególnych treści, co można zasugerować firmie deweloperskiej jako zmiany w umowie,
  • W niektórych przypadkach specjaliści podejmują się też weryfikacji pozostałych dokumentów, które są związane z kupnem nieruchomości.

Jakie umowy poddawać analizie?

Zwróćmy uwagę na to, że sprawdzenie umowy powinno odbywać się zawsze wtedy, gdy nie rozumiemy jakiejś części jej treści. Wtedy możemy nieumyślnie podpisać dokument, który jest dla nas niekorzystny, co w konsekwencji zazwyczaj oznacza ukryte koszty. Dlatego warto analizować nie tylko ostateczną umowę, ale również rezerwacyjną lub przedwstępną. Dzięki temu dowiemy się m.in. czy rezygnacja na wczesnym etapie wiąże się z jakimiś karami finansowymi.

Materiał powstał na podstawie informacji z https://www.umowadeweloperska.pl/indywidualne-analizy-umow/