Lakierowanie, czy inaczej malowanie proszkowe przydaje się do odnawiania większości elementów wykonanych z metalu, aluminium, stali czy nawet szkła. Zakres możliwości jest tutaj naprawdę spory – metoda ta przypadnie do gustu zarówno domorosłemu majsterkowiczowi, który chciałby pomalować felgi, jak i np. profesjonaliście, którego zadaniem jest pokrycie farbą elementów konstrukcyjnych budynków. Oczywiście, do malowania proszkowego trzeba się odpowiednio przygotować – nie można robić tego “tak po prostu” – ale o tym opowiemy nieco później. Na czym dokładnie polega więc ta metoda nakładania farby?
Alternatywa dla pędzla
Lakierowanie proszkowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, stanowiące alternatywę dla tradycyjnego sposobu malowania. Metoda ta polega na tym, że zamiast standardowych pociągnięć pędzlem, wybrany przedmiot maluje się, nakładając tzw. farbę proszkową za pomocą naelektryzowanych cząstek (20-100 μm). Zwykle pokrywa się nią właśnie elementy wykonane z metalu, gdyż jest to powierzchnia o doskonałych właściwościach przewodzących. To ostatnie ma szczególne znaczenie, bo osadzona warstwa farby proszkowej jest w stanie utrzymać się na takiej powierzchni za pomocą sił elektrostatycznych. Same cząstki farby zostają naelektryzowane za pomocą specjalnego pistoletu do jej rozpylania.
W malowaniu proszkowym można wyróżnić dwie podstawowe techniki: pierwsza to natrysk elektrokinetyczny (tzw. “tribo” – od triboelektryzacji), druga zaś – natrysk elektrostatyczny (tzw. korona”, czyli metoda wysokonapięciowa). Nałożenie farby na przewodzącą powierzchnię to jednak dopiero połowa sukcesu; kolejnym krokiem musi być bowiem jej utwardzenie za pomocą ciepła (za sprawą stopienia i polimeryzacji proszku można bowiem otrzymać twardą, wytrzymałą powłokę). W praktyce, praca nad malowaniem proszkowym wybranego elementu polega więc na tym, że najpierw poddaje się go natryskowi farbą z pistoletu, a potem wkłada do specjalnego pieca, który nagrzewa go do temperatury 140-200 stopni Celsjusza.
Farba farbie nierówna
Jakie rodzaje farb proszkowych można wyróżnić? Istnieją dwa główne podziały: na farby nadające się do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Te pierwsze nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak temperatura, opady itd., drugie zaś – wręcz przeciwnie, błędem byłoby więc nierozróżnianie tych dwóch rodzajów farb. Na szczęście, obowiązkiem każdego producenta jest odpowiednie opisanie swoich wyrobów, które polega m.in. na wymienieniu możliwych zastosowań. Mimo to, że na każdym opakowaniu farby proszkowej znajdziemy więc informację o jej przeznaczeniu, powinniśmy wiedzieć, że wewnątrz pomieszczeń stosuje się głównie farby na bazie żywic epoksydowych oraz mieszanek żywic poliestrowych i epoksydowych.
Nie można używać ich na zewnątrz, bo wyżej wymienione składniki mogą ulec destrukcji w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego, co będzie objawiało się np. blednięciem koloru. Z kolei farby proszkowe przeznaczone do malowania elementów wyeksponowanych na działanie czynników zewnętrznych, składają się m.in. z żywic poliestrowych, poliuretanowych czy akrylowych (oraz ich różnorodnych mieszanek). Warto wiedzieć, że w praktyce przyjmuje się dwa stopnie odporności na warunki atmosferyczne: farby przemysłowe oraz architektoniczne. Te pierwsze wykorzystywane są do malowania mniej “wymagających” elementów, takich jak rowery, meble ogrodowe czy sprzęt sportowy, drugie zaś – do pokrywania elementów fasad budynków, metalowych okien, drzwi itd.
Domowy warsztat
O czym jeszcze należy pamiętać przed przystąpieniem do malowania proszkowego? Bardzo istotne jest to, o czym pisaliśmy na początku, czyli odpowiednie przygotowanie powierzchni. Konieczne będzie zapewnienie sobie miejsca, które będzie dało się odpylić, musi być ono wyposażone także w wentylację oraz właściwe oświetlenie. Nie obędziemy się więc bez halogenowych żarówek oraz wyciągu pochłaniającego opary (ostatecznie wystarczy otwarty garaż). Nie wolno także zapominać o ochronie oczu i dróg oddechowych oraz zabezpieczeniu ścian i podłogi (podczas natrysku farba osiada na okolicznych elementach).
Ostatnim krokiem będzie oczywiście wyposażenie się w jak największy piecyk, do którego będziemy mogli włożyć malowany przedmiot. Lakierowanie proszkowe to doskonała i skuteczna metoda odnawiania dowolnych elementów wykonanych z metalu. Jeśli chcemy pomalować w ten sposób niewielkie przedmioty codziennego użytku, spokojnie możemy zrobić to samodzielnie. Jeżeli jednak potrzebujemy pokryć farbą coś większego, warto wybrać się do profesjonalnego warsztatu.