Jak i czym wykończać ściany

ściana

Ściany stanowią największą powierzchnię Twojego domu. Sposoby ich wykończenia mogą być bardzo różne, począwszy od malowania, poprzez tapetowanie, kafelkowanie czy kładzenie paneli. Jakiego więc dokonać wyboru? Podpowiadamy.

Malowanie ścian farbami

To jedna z najbardziej popularnych i najbardziej ekonomicznych metod dekoracyjnego wykańczania ścian. Każde pomieszczenie możesz pomalować sam, a w przyszłości decydować się na wielokrotne zmiany koloru. Obecnie nakładanie farb jest bardzo łatwe, szybkie i niewymagające. Z bogatej oferty możesz wybrać farby łatwe do zmycia, odporne na wilgoć, zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Ponadto dzisiejsza oferta ma do zaproponowania farby imitujące marmur, stiuk czy trawertyn – możesz je więc stosować jako tańczy zamiennik dekoracyjnych okładzin. Spośród dostępnych opcji wybierzesz farby akrylowe, lateksowe, ceramiczne czy połyskujące.

Tapetowanie ścian

Współczesne tapety cieszą się niezliczoną ilością wzorów i kolorów. Są bardzo solidne i łatwe w nakładaniu – istnieją tapety klejone specjalnym klejem lub samoprzylepne. Dostępne na rynku są tapety papierowe, winylowe, flizelinowe, z włókna szklanego, tapety trójwymiarowe lub takie, które możesz samodzielnie pomalować. Zaletą tapet jest przede wszystkim to, że sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nie wymagają gruntownego remontu, można je dowolnie przycinać, w każdym pomieszczeniu można zdecydować się na zupełnie inny wzór, fantastycznie sprawdzają się w pokojach dziecięcych(szczególnie te, po których można dowolnie malować), mogą z powodzeniem być główną ozdobą salonu czy innych pomieszczeń. A jeśli z całej rolki zostanie Ci kilka fragmentów możesz śmiało wykorzystać je do wyłożenia półek w szufladach lub nakleić na zniszczone fronty mebli.

Kafle dekoracyjne

Płytki ceramiczne i kamienne cieszą się popularnością ze względu na swoją trwałość i łatwość w pielęgnacji. Świetnie sprawdzają się w łazienkach i kuchniach, ale w ostatnim czasie coraz częściej można je spotkać w salonach, sypialniach czy przedpokojach. Z bogatej oferty wybierzesz kafle połyskujące lub matowe, chropowate lub gładkie, wypukłe lub udające wgniecenia. Kaflami możesz wykładać całe ściany albo tylko ich fragmenty. Ta druga metoda świetnie się sprawdza w przypadku małych i pstrokatych płytek. W ten sposób nie przeciążasz całej ściany, ale otrzymujesz spójny efekt bazujący na powtarzalności. Płytki należy kłaść na oczyszczone i odłuszczone, suche i równe ściany. Do ich kładzenia przydadzą się z pewnością silikony i uszczelniacze.

Panele ścienne

Panele nadają naszym pomieszczeniom ciepła. Kojarzą się z luksusem. W ofercie znajdziesz panele PCV, ażurowe, szklane, trójwymiarowe i wygłuszające. Są łatwe w montażu i demontażu, proste w pielęgnacji – wystarczy mokra ściereczka z odpowiednim płynem. Panele świetnie ukrywają wszelkie nierówności czy nieestetyczne instalacje, doskonale izolują przed hałasem i chłodem. Najpopularniejsze są te z dębu, sosny czy świerka, ale coraz częściej do ich produkcji wykorzystuje się materiały imitujące drewno, gips lub włókna palmowe-kokosowe.