Jak dbać o drewno?

drewno

Drewno jest najstarszym materiałem używanym przez człowieka. Od wieków wykorzystywane jest jako podstawowy materiał budowlany do budowy domów, kościołów, mostów, środków transportów. Dziś jego popularność wcale nie spada. Drewno jest budulcem ekologicznym i trwałym. Niesamowicie ważne jest jednak, by należycie o nie dbać. Jak to robić?

Co warto wiedzieć o drewnie

Drewno to naturalny surowiec budowlany, świetny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Może też służyć jako nośnik energii (podczas spalania). Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wytrzymałości i walorom estetycznym. Dobrej jakości drewno wykorzystuje się jako materiał na podłogi, boazerie, dachy, ogrodzenia, meble i zabawki. To o jakości słabszej przerabia się na płyty pilśniowe, wiórowe, OSB czy sklejkę. Drewno jest łatwe w obróbce, ekologiczne, odporne na działanie wielu czynników chemicznych, doskonale izoluje elektrycznie i termicznie. Za to nie lubi wody. Pod wpływem wilgoci może się wypaczać, tracić kolor i gnić. Niekorzystnie też działa na nie nagła zmiana temperatur. W skutek raptownego nagrzania drewno może pękać. Dlatego tak ważne jest jego regularne pielęgnowanie.

drewno

Jak pielęgnować drewno

Istnieje kilka podstawowych technik pielęgnacyjnych drewna. Należą do nich bejcowanie, lakierowanie, impregnacja i olejowanie.

Bejcowanie drewna

Do nanoszenia bejcy najlepiej użyć pędzla, a w przypadku dużych powierzchni sprawdzi się niewielki wałek. Bejcę dokładnie wymieszaj przed użyciem. Zanim naniesiesz ją na całą powierzchnię sprawdź jaki kolor uzyskasz, malując jedynie fragment. Odcień zależy od gatunku malowanego drewna, jego wilgotności i sposobu obróbki. Powierzchnia drewna musi być odpowiednio zeszlifowana wzdłuż włókien i dobrze wyczyszczona.

Lakierowanie drewna

Lakier wnika w strukturę drewna, poprawiając jego walory wizualne. Chroni przed wilgocią, owadami i grzybami. Istnieją lakiery wodorozcieńczalne, spirytusowe, olejno-żywicze, ftalowe i alkilowe. Zanim przystąpisz do zadania pamiętaj, by dobrze wyszlifować i oczyścić drewnianą powierzchnię. Użyj papieru ściernego, mokrej ściereczki i miotełki. Do nakładania lakieru przyda się pędzel. Lakiery należy nakładać na drewno w odpowiedniej masce. Ich wdychanie nie jest dobre dla Twojego zdrowia.

drewno

Impregnacja drewna

Istnieją różne rodzaje impregnacji drewna: głęboka, ciśnieniowo-próżniowa i powierzchniowa. Wszystkie one mają na celu przedłużenie czasu użytkowania surowca. Impregnacja drewna nie zmienia jego wyglądu. Stosowana jest szczególnie do drewna zewnętrznego. Gwarantuje, że nie wpłynie na nie działanie słońca, deszczu czy śniegu. W artykule: impregnacja drewna konstrukcyjnego – krok po kroku znajdziesz wiele wskazówek jak odpowiednio zabezpieczyć np. konstrukcje dachowe.

Olejowanie drewna

Olej impregnuje drewno od środka. Chroni je przed promieniowaniem UV i przed wodą. Ogranicza pękanie i zabrudzenia. Olejowane powierzchnie nie chłoną kurzu. To rozwiązanie ekologiczne i łatwe. Na wcześniej oczyszczoną powierzchnię nanoś go pędzlem lub gąbką najlepiej w dwóch warstwach i w odstępach sześciu godzin.