Dekoracyjne zastosowanie sprzętów kuchennych

kuchnia

Kuchnia jest miejscem, które większości osób kojarzy się nie tylko z jedzeniem, ale także z domowym ciepłem, odpoczynkiem, czymś przyjemnym, co pozwala się zrelaksować. Wpływ na to ma kilka czynników. Z kuchnią związane są smaczne potrawy, których jedzenie stanowi odpoczynek i integrację z bliskimi, przyjemne zapachy, a także ciepło bijące z samego pomieszczenia, które tworzy się podczas gotowania. Spoglądając na niektóre sprzęty kuchenne, podświadomie myślimy o czymś przyjemnym związanym z kuchnią i nawet jeśli w danej chwili nie mamy żadnych miłych wspomnień związanych z konkretnym sprzętem, to czujemy się lepiej i bardziej swojsko patrząc na niego. To właśnie dlatego w niektórych aranżacjach domów i mieszkań wiele osób wykorzystuje sprzęt kuchenny, lecz nie tylko w kuchni, ale także w salonie czy nawet w ogrodzie.

Przykłady i zastosowania

O ile w kuchni możemy wykorzystać praktycznie każdy sprzęt kuchenny w celu poprawy walorów estetycznych pomieszczenia, tak w salonie czy innym pokoju stworzonym do wypoczynku nie każdy sprzęt się sprawdzi. Nikt przecież nie kładzie w salonie garnka aby tylko na niego spoglądać, nawet jeśli ów garnek jest pięknie wykonany. Są jednak elementy, które można bardzo łatwo dopasować. Akcesoria kuchenne są tym od czego dobrze zacząć. Warto stawiać na szkło, na przykład w postaci Szklanych pojemników służących do przechowywania suchej żywności. Pojemniki występują w różnych kształtach i już sam kształt powinien być podyktowany wyłącznie naszymi wymaganiami estetycznymi. Dobrym wyborem są podłużne, stosunkowo wysokie pojemniki, które można wypełnić różnokolorowym makaronem. Taki makaron możemy wymieszać ze sobą tworząc mozaikę, lub ułożyć go warstwami według kolorów.

Pamiętajmy, że sam kształt makaronu również ma znaczenie i możemy kierować się właśnie nim, zwłaszcza jeśli układamy go warstwami. Poza makaronem możemy użyć także różnych rodzajów kasz lub ususzonych warzyw, owoców a nawet grzybów. Taki pojemnik jest wówczas nie tylko bardzo ładny, ale także praktyczny. Jeśli jednak zależy nam na tym aby praktyczność była jeszcze bardziej wyraźna, pojemnik na suszą żywność możemy zastąpić pięknymi flakonami które wypełnimy wodą z plastrami cytryny czy jakimkolwiek napojem. Ładne, szklane flakony i karafki są eleganckie same w sobie i sprawiają, że wnętrze domu od razu wygląda na bardziej czyste i zadbane. Jeżeli posiadamy ogródek lub kawałek przestrzeni przy domu, również możemy poprawić jego walory estetyczne za pomocą sprzętu kuchennego. Dobrym wyborem są bańki na mleko, które kiedyś były wykorzystywane przez nasze babcie. Takie bańki często pokryte są emalią i pięknymi wzorami, które same w sobie wyglądają pięknie, jednak postawienie takiej bańki na ziemi jest mało kreatywne. Zamiast tego możemy wkopać ją na kilka centymetrów, wypełnić ziemią do ¾ wysokości a następnie posadzić w niej kwiaty. Wokół niej możemy stworzyć z kamieni krąg w którym również posadzimy kwity. Jeśli wzór na bańce będzie nawiązywał do natury, wówczas efekt będzie jeszcze lepszy, a każdy kto zobaczy nasze niewielkie dzieło z pewnością pogratuluje nam pomysłowości.

Ozdoby z klasą

Kuchnia jest pomieszczeniem z którego możemy czerpać wiele inspiracji, a sprzęt kuchenny nie musi znajdować się tylko w niej. Już samo ułożenie w salonie tacki na której stoi kawiarka i filiżanki znacznie ociepli wizerunek wnętrza, ponieważ nawet jeśli kawiarka będzie pusta, zawsze będzie kojarzyła się z kawą, czyli czymś ciepłym i aromatycznym, a dwie filiżanki stojące obok niej od razu narzucą myśl, że delektujemy się kawą z kimś bliskim. Tak powstały obrazek w głowie gości lub nawet nas samych, sprawi, że wnętrze od razu wyda się przyjemniejsze, nabierze klasy i charakteru.