Design dojrzał – to przede wszystkim funkcjonalność

sofa

Wciąż wielu osobom design kojarzy się z drogimi, rzucającymi się w oczy meblami. Faktycznie jakiś czas temu tak to wyglądało, ale dziś, patrząc choćby na designerskie sofy, staje się oczywiste, że podejście do projektowania dojrzało i zmieniło się na lepsze.

Sofa – mebel tak znany, że nie ma go jak poprawić?

Akurat przykład sof został przywołany nieprzypadkowo. Są to meble, których projekt jest naprawdę stary i jeśli chodzi o podstawową funkcjonalność to rzeczywiście trudno tu o wprowadzenie rewolucji. Ale stopniowe udoskonalanie każdego elementu: od trwałości materiału, przez sztywność konstrukcji, aż po stawiające mniejszy opór mechanizmy rozkładania to elementy, których designerzy przyjrzeli się relatywnie niedawno. Efektem ich pracy są piękne i użyteczne sofy rozkładane na stronie https://moonmeble.pl/meble/sofy/eleganckie-sofy-rozkladane.

Okazało się, że designerskie meble to nie te, w których projektanci wynajdują koło na nowo, w dodatku okazuje się, że wychodzi im kwadrat. Designerska sofa to dziś mebel, który wygląda znakomicie, przy czym wcale nie musi to być meganowoczesna stylizacja, ale przede wszystkim jest trwały, wygodny i funkcjonalny.

Z ilu udoskonaleń powstały dzisiejsze sofy?

Designerskie rozkładane sofy przyciągają uwagę dopracowanym projektem, ciekawymi kształtami i żywymi kolorami. Ale ważne jest, żeby zwrócić też uwagę na szereg udoskonaleń technicznych, które projektanci muszą brać pod uwagę, projektując sofy, mające stać się sprzedażowymi hitami. Oto kilka przykładów.

  • Nogi: ich wysokość wpływa na styl, ale do wyboru są przecież różne materiały. Tworzywo, stal nierdzewna, aluminium, różne gatunki drewna – różnice między nimi nie sprowadzają się tylko do kwestii estetycznych, ale wpływają też na sztywność czy masę mebla.
  • Tkanina obiciowa: tapicerowana sofa musi być wytrzymała i komfortowa. Większość materiałów stosowanych dziś do obić na sofy, to albo syntetyki, albo przynajmniej mieszanki włókien z dominacją syntetyków. Materiały takie dobiera się pod kątem możliwości barwienia, odporności na rozciąganie i przecieranie, często też zwraca się uwagę na możliwość prania ich różnymi środkami.
  • Mechanizmy rozsuwania: sofa rozkładana może – tak jak dawniej – rozsuwać się na drewnianych prowadnicach. Ale to najmniej komfortowe rozwiązanie. Systemy szyn, podnośników albo zawiasów pozwalają rozkładać sofę w różny sposób, ale przede wszystkim znacznie łatwiej, a to przecież funkcjonalność znajduje się w centrum zainteresowania designerów.

Cena nie musi być designerska

Jakiś czas temu designerskie meble można było poznać po tym, że wyglądają dziwnie i są drogie. Dziś dobre sofy są już tylko trochę droższe od tych niedesignerskich, a różnicę w cenie można z powodzeniem wytłumaczyć oczywistą różnicą w jakości materiałów. Niewiele dopłaca się za prestiż, co jest zdecydowanie ważną z punktu widzenia klienta zmianą. Można więc kupić mebel ładniejszy, trwalszy i wygodniejszy, płacąc zdecydowanie niewiele niż za taki średniej klasy.