Dlaczego rozgrzewka jest niezbędna?

sport
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego organizmu. Każdy trening powinien być poprzedzony dopasowaną do niego rozgrzewką. Wystarczy nawet 10-15 minut ćwiczeń, które pobudzą organizm do treningu. Zaletą jest przede wszystkim większą wydajność organizmu i mniejsza podatność na kontuzje.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka?

Ogólnie ujmując to zestaw ćwiczeń, które rozgrzewają ścięgna i mięśnie. Pozwolą przygotować ciało do treningu i uruchomią pracę stawów. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka spełnia dwie role: zapobiega kontuzjom i zwiększa efektywność treningu. Powinna trwać minimum 10 minut, a wraz z intensywnością treningów powinna być wydłużana. Rozgrzewka pozwoli na wzrost temperatury ciała i dotlenienie organizmu. Najczęściej wykonuje się zestawy ćwiczeń aerobowych, czyli bieg, trucht, skakanie na skakance, pajacyki czy jazdę na rowerku stacjonarnym. Zadaniem ćwiczeń jest pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. Kolejny etap to ćwiczenia specjalne związane z zaplanowaną aktywnością. Ten etap będzie dość odmienny np. u biegaczy czy kulturystów. Podczas rozgrzewki wykonujemy ćwiczenia, które każdy z nas zna z lekcji WF: ruchy okrężne (łowy, przedramion, bioder, tułowia), skłony, skrętoskłony, półprzysiady, wykroki, brzuszki. Ważne jest również rozgrzanie nadgarstków i palców, które często ulegają kontuzjom.

Dlaczego rozgrzewka jest ważna?

Wiele osób myśli, że rozgrzewka to zwykła strata czasu. Każdy, kto dłużej zajmuje się aktywnością fizyczną, wie jednak, że to niezbędna część treningu. Wystarczy nawet 10-15 minut rozgrzewki, która zapewni bezpieczeństwo podczas treningu. Argumentem za rozgrzewką jest także zwiększenie możliwości i wydolności organizmu. Zadaniem rozgrzewki jest podniesienie temperatury ciała. Wtedy nasze mięśnie szybciej i żywiej reagują. Co ważne będziemy również sprawniejszy motorycznie, co ma duży wpływ na możliwości wysiłku. W trakcie rozgrzewki pracują nie tylko mięśnie, ale także stawy. Staną się one bardziej elastyczne, a zakres ruchu zostanie zwiększony. Rozgrzewka dostarczy także więcej tlenu do organizmu. Warto podkreślić, że właśnie brak rozgrzewki to przyczyna większości kontuzji.