Dlaczego warto skorzystać z pośrednika w trakcie zakupu mieszkania?

budynek
Wiele osób nie wie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości. Bezpieczeństwo transakcji jest wyjątkowo ważne, ponieważ zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Badania pokazują, że zakup mieszkania jest większym stresem niż utrata pracy, ślub czy urodzenie dziecka. Kwota, którą przeznaczamy na zakup mieszkania to dorobek życia dla wielu osób. Jak zminimalizować ten stres? Najlepiej znaleźć osobę, która specjalizuje się w dziedzinie kupna nieruchomości i wesprze nas na każdym etapie.

Bezpieczna transakcja

Kupno nieruchomości to bardzo duża inwestycja, dlatego niezwykle ważne jest wsparcie podczas podejmowania wszelkich decyzji. Mieszkanie trzeba dokładnie sprawdzić pod względem stanu prawnego. Unikniemy w ten sposób stresujących komplikacji i strat. Niezbędne okaże się sprawdzenie zadłużenia nieruchomości, praw innych właścicieli oraz księgi wieczystej, jeśli nieruchomość ją posiada. Zapoznanie się z dokumentacją to jedno z zadań pośrednika, który zwróci uwagę na zapisy w umowie. Doradca nieruchomości ostrzeże przed zagrożeniami i problemami.

Oszczędność finansowa

Każdy z nas chciałby kupić mieszkanie w okazyjnej cenie i w przyszłości na nim zarobić. Dynamiczny rynek nieruchomości oznacza trudność w rozpoznaniu opłacalności. Do zadań agenta nieruchomości zaliczymy także wynegocjowanie atrakcyjnej ceny. Duże agencje działające na rynku mają dostęp do mieszkań w okazyjnych cenach. Niektóre z ofert nie są nawet publikowane w internecie. Agencje mają także pierwszeństwo sprzedaży mieszkań od deweloperów i są na bieżąco informowani o rabatach i promocjach.

Oszczędność czasu

Pośrednik nieruchomości najpierw sam przejrzy, wybierze i zaproponuje oferty. Podczas wyboru uwzględni preferencje i potrzeby klienta, które ustalił podczas spotkania. Wcześniej poczynione ustalenia pozwolą agentowi znaleźć i zaproponować klientowi ofertę w szybkim czasie. Zaoszczędzimy także czas na sprawach typowo formalnych: załatwienie niezbędnych dokumentów, umowa przedwstępna, dokumenty do banków czy notariusza. Fachowe doradztwo to także pewność, że transakcja będzie zgodna z przepisami.

Opłacalność inwestycji

Pośrednicy śledzą i dokładnie analizują rynek nieruchomości. Są więc w stanie stwierdzić, czy cena konkretnego mieszkania nie jest zawyżona. W przypadku zbyt wysokiej ceny podpowie, na jakim poziomie możemy negocjować cenę, aby nie przepłacić. Dogłębna znajomość zmiennego otoczenia i nowych inwestycji jest bardzo istotna z punktu widzenia wartości nieruchomości w przyszłości. Niektóre nieruchomości mogą bowiem zyskać na wartości (np. nowa linia tramwajowa w okolicy), a inne stracić (plan budowy trasy szybkiego ruchu w okolicy).