Dobry zawód? Architekt!

dom

Architekt to zawód, który od zawsze cieszył się ogromnym powodzeniem wśród przyszłych studentów, nie tylko polskich. Tak jest do dziś. Więcej nawet – popularność tego kierunku kierunku studiów, a potem zawodu – sukcesywnie wzrasta.

Architekt – to jest to!

Nie bez przyczyny. Niesie on bowiem ze sobą wiele atrybutów, takich jak możliwość (czy de facto konieczność) nieustannego rozwoju, ponoszenia swoich kwalifikacji i w Polce, i za granicą. Daje też ogromną, wymierną satysfakcję, szansę na zadowalające zarobki (w Polsce jest to około 5 tys. zł miesięcznie), społeczny prestiż, pracę w ciekawym środowisku itd.
Droga do tego zawodu nie jest łatwa, ani tym bardziej krótka. Wymaga cierpliwości i determinacji. Nie jest tez dostępna dla wszystkich, bo prócz szczególnych predyspozycji psychicznych, niezbędne są i inne, takie jak kreatywność, zdolności – w tym, już na wstępie, umiejętności plastyczne, logiczne rozumowanie, chęć pracy w zespole. Ambicja, silny, a zarazem konformistyczny charakter, gdyż architekt rzadko pracuje sam. Oczywiście wiele z tych umiejętności czy predyspozycji jest rozwijanych podczas studiów, i ugruntowywanych na dalszych etapach wykonywania zawodu.

Jak zostać architektem w Polsce?

W Polsce architektura dostępna jest na studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć w tej dziedzinie po doktorat.

Za granicą czy…. w Trójmieście?

Wielu polskich architektów wybiera karierę za granicą. Tym chętniej, że cieszą się tam oni dużym szacunkiem, są chętniej zatrudniani. Są jednak i tacy, którzy wolą zostać w kraju, gdyż i tu mają dużą szansę na pracę. I mogą się rozwijać, szczególnie w pewnych regionach, w tym w Trójmieście. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę hasło architekt, by rozwinąć długa listę ofert. Trójmiasto jest bowiem regionem szczególne dynamicznym, który nieustannie się rozwija i to zarówno w obszarze architektury jak i urbanistyki. Mieszkania, domy, drogi, instytucje publiczne – wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Zaś lokalne uczelnie oferują bardzo ciekawy program i wysoki poziom nauczania. Nie inaczej jest w przypadku tamtejszej architektury wnętrz.
Inspirująca jest już sama dawna architektura Trójmiasta, stanowiąca ogromne źródło wiedzy o architekturze. Ot, choćby gdańska starówka.

Języki architektury

Chcąc zostać architektem nie obejdziemy się bez znajomości języków obcych, w tym przede wszystkim jęz. angielskiego. Ale też choćby podstaw francuskiego, włoskiego czy łaciny – „języków sztuki”. Warto o tym pamiętać, bo nie sposób być architektem nie mówiąc w obcym języku. I bez umiejętności z porozumieniem się nie tylko z polskimi klientami. Bo jest to zawód, który z pewnością otworzy nam wrota na świat. Jeśli tylko zechcemy.