Jeśli marzysz o przytulnym, ciepłym domu, który spełnia wymagania stawiane przez ekologów, a na dodatek jest energooszczędny i można w nim mieszkać przez cały – przejrzyj oferty producentów. Całoroczne domki drewniane to obecnie standard wśród projektantów, którzy starają się dostosować dom do potrzeb użytkowników, zapewniając im wszelkie udogodnienia.
Domy z klasą, czyli wysoka jakość za rozsądną cenę
Domy całoroczne wyróżnia dobry materiał budulcowy, czyli wysokogatunkowe drewno. Dobre drewno powinno mieć gęste słoje. Wśród najczęściej używanego drewna spotykamy wyjątkowo odporne gatunki: sosna oraz świerk syberyjski, który rośnie w surowym północnym klimacie. Jego przyrosty są powolne, więc drewno z niego uzyskane jest odporne i wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cena modułowych domów drewnianych jest znacznie niższa od kosztów budowy tradycyjnych domów murowanych.
Technologia domów kanadyjskich
Lekki szkielet drewniany typowy dla kanadyjskich domów sprawia, że dom jest prosty w montażu i jednocześnie przetrwa w dobrym stanie przez dziesiątki lat. To konstrukcje małych i średnich domów jednorodzinnych i szeregowych stosowane od lat w krajach skandynawskich, a także w Kanadzie i USA. Dom szkieletowy można zbudować znacznie szybciej niż tradycyjny dom z cegły, betonu czy pustaków. Ponadto modułowa konstrukcja umożliwia szybkie dokonanie zmian w razie konieczności. Współcześni projektanci i wykonawcy coraz chętniej realizują inwestycje w oparciu o lekką konstrukcję szkieletową z drewna, a inwestorzy doceniają je, gdyż zbudowane domy są solidne, trwałe i ciepłe.
Najlepsza jakość drewna i dokładne wykonanie
Do ich budowy wykorzystywane jest drewno o wysokich parametrach. Dobra jakość oznacza, że drewno jest suszone komorowo i czterostronnie strugane. Belki są specjalnie oznakowane stemplem, który świadczy o klasie ich wytrzymałości. Łączą się one z pozostałymi elementami konstrukcji za pomocą systemowych łączników stalowych. Rzetelni wykonawcy domów drewnianych dbają o staranne wykończenie i budują domy o wysokim standardzie „pod klucz”. Wykończenie domu „pod klucz” polega na przygotowaniu i montażu wszelkich instalacji niezbędnych do zamieszkania przez cały rok.
Duża powierzchnia i użytkowe poddasze
Domy zbudowane w technologii kanadyjskiej wyróżnia duża funkcjonalność, m.in. wygodna przestrzeń mieszkalna oraz użytkowe poddasze. Można je zaprojektować w taki sposób, aby stworzyć przytulne i wygodne mieszkanie dla rodziny z dziećmi. Na parterze najlepiej zaaranżować przytulny salon, funkcjonalną kuchnię i łazienkę, a na poddaszu urządzić sypialnie. Lekka konstrukcja i spora dowolność aranżacji umożliwia rozbudowę domu o duży taras oraz balkon.
Ogrzewanie domów szkieletowych
Domy szkieletowe uznano za ciepłe nie tylko ze względu na drewno, z którego zostały zbudowane, ale również dlatego, że po wyłączeniu ogrzewania zimą temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Natomiast ogrzanie wychłodzonego domu typu kanadyjskiego następuje zazwyczaj bardzo szybko. Dlatego podczas dłuższej nieobecności w domu w sezonie jesienno-zimowym najlepiej wyłączyć instalację i spuścić wodę z rur, aby nie zamarzła. W domach szkieletowych pasywnych można nawet pozostawić wodę w rurach przez kilka tygodni bez ryzyka zamarznięcia i uszkodzenia instalacji.