Domy kanadyjskie – nowy kierunek w architekturze?

dom

Architektura to dziedzina, która kryje w sobie wiele niekonwencjonalnych sposobów budowania. Pomiędzy standardowymi technikami to one są coraz chętniej wybierane.

Przykładem są domy kanadyjskie, które choć z pozoru przypominają z zewnątrz domki letniskowe, to jednak są w pełni funkcjonalnymi domami całorocznymi. Ich konstrukcje, bazujące na technologii modularnej, są łatwiejsze do stawiania niż domy wykonane z innych materiałów, stąd też ich popularność. Jak zapewnić solidność całego budynku przy wyborze projektu domu utrzymanego w tym stylu?

Co wyróżnia domy kanadyjskie od innych?

Z racji tego, że do budowy domów kanadyjskich podchodzi się całkowicie inaczej niż w technologii tradycyjnej, należało wymyślić nowe materiały i techniki na poszczególnych etapach budowania, które będą wytrzymałe, a przy tym zgodne ze standardami krajowymi oraz europejskimi. Dom jest inwestycją na lata, dlatego w budowie nie powinno być miejsca nawet na minimalne marginesy błędów, które mogą być katastrofalne w skutkach dla mieszkańców. Domy kanadyjskie charakteryzują się mocnymi fundamentami oraz szkieletem, do wykonania którego stosuje się wyłącznie najwyższej jakości drewno. Drewno jest specjalistycznie impregnowane preparatami o wysokiej odporności na wilgoć czy kurczenie się słojów drewna. Pomiędzy nim a elewacją, w większości przypadków również składającej się z drewna, umieszcza się od kilku do kilkunastu warstw izolacji cieplnej i wodnej, by ochronić konstrukcję przed działaniem czynników zewnętrznych.

Ta praktyka wzięła się z miejsca pochodzenia tych domów, czyli Kanady, która leży w chłodnej strefie klimatycznej, toteż lokalne firmy budowlane muszą wykorzystywać dostępne materiały, by zapobiec uciekaniu ciepła z czterech ścian, czytaj więcej: http://www.altbud-domy.pl. Prawidłowo założone materiały izolacyjne pozwalają na kumulację ciepła wewnątrz domu, a także ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim. Chociaż mocny szkielet jest cechą wyróżniającą domy budowane w technologii kanadyjskiej, dużą rolę odgrywają fundamenty, bez których proste postawienie belek, ścian czy podłóg nie byłoby możliwe.

Szanse rozwoju budowy domów kanadyjskich w Polsce

W Polsce z budową domów kanadyjskich wiąże się wiele mitów i nieprawdziwych informacji, które są skutkiem czasów, gdy ta technologia dopiero wchodziła do naszego kraju. Dzisiaj firmy budowlane, lepiej operujące dzięki swoim doświadczeniom, są w stanie zrealizować projekty architektoniczne niczym nie różniące się od najlepszych kanadyjskich specjalistów. Co więcej, nawet dodają swoje własne modyfikacje, by oddać do użytku budynek o indywidualnym rysie, który spodoba się przyszłemu właścicielowi. To świetna i trwała alternatywa dla domów ceglanych, murowanych czy betonowych, i ma nad nimi taką przewagę, że lepiej magazynuje wygenerowane ciepło.