Donice ogrodowe drewniane – dlaczego warto kupować ekologiczne pojemniki do ogrodu?

ogród

Globalna walka z plastikiem wchodzi na nowy poziom. W Europie wytaczane są mocne działa przeciw produkcji z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, wiele przyszłych regulacji może ograniczyć wyroby między innymi z polipropylenu, który wykorzystywany jest do produkcji donic ogrodowych. Plastik to tani i powszechny zastępca drewna – widać to na przykładzie produktów ogrodowych. Drewniane donice były kiedyś bardzo popularne – czy wrócą do łask? Odpowiadamy, dlaczego naszym zdaniem tak właśnie będzie!

Ekologiczne donice ogrodowe – drewniane produkty mają swoje zalety!

Argument ekologiczny u polskiego konsumenta nie jest już argumentem marginalnym. Na przestrzeni ostatniej dekady kwestie środowiskowe odchodziły na bok, a najważniejszym czynnikiem była cena oraz dostępność. Dzisiaj, w dobie większej świadomości ekologicznej, produkty biodegradowalne zyskują silną pozycję na rynku. Donice ogrodowe drewniane mają teraz miejsce na to, by zdobyć przestrzeń, jeszcze niedawno zajmowaną przez doniczki plastikowe.

Trwałość – to główny argument, który dzisiaj ceni sobie praktyczny konsument. Jeśli już kupujemy drewnianą doniczkę i płacimy za nią więcej, niż za jej plastikowy odpowiednik, to chcemy, żeby inwestycja miała mocne uzasadnienie. W tym przypadku jest to długa żywotność drewna, jego twardość, elastyczność, a także odporność, jeśli donica ogrodowa z drewna jest odpowiednio impregnowana. Plastikowe produkty są może i tanie, ale często trzeba je wymieniać, w ten sposób generując dodatkowe ilości odpadów, które nijak nie rozkładają się samoistnie w środowisku.

Zobacz również ekologiczne płoty, altany i pergole ogrodowe od producenta bdburchex.com.pl

Naturalne piękno drewnianych doniczek

Ekologicznie potrafi znaczyć pięknie. W przypadku donic drewnianych, wykonanych np. z sosny, świerku czy modrzewia, ogród zdecydowanie zyskuje na estetyce. Z mocną, soczystą zielenią naturalny kolor drewna komponuje się doskonale. Donice z drewna ładnie wyglądają praktycznie przez cały rok, dobrze uzupełniając większość aranżacji z drewnianymi altanami, płotami osłonowymi, meblami ogrodowymi itd.

Doniczki ogrodowe drewniane potrafią być nie tylko uniwersalne, ale w niektórych przypadkach także neutralne. Są praktyczne przy większości nasadzeń, a gdy przygotowujemy konkretną aranżację z roślinami, ich wygląd nie przykuwa nadto uwagi, nie zabiera miejsca roślinom czy ogrodowym ozdobom.

Czy donice ogrodowe drewniane mają jakieś wady?

Aspekt ekologiczny i praktyczny to zdecydowane zalety doniczek z drewna. Aby jednak nie popadać w przesadny zachwyt, przyszłych kupujących warto przestrzec przed dwoma rzeczami. Po pierwsze jest to duża waga – zwykle jeśli postawimy donicę drewnianą w jakimś miejscu i posadzimy tam rośliny, trudno będzie ją przesunąć (chyba, że zdecydujemy się na wariant na kółkach – świetny na tarasy).

Drugą kwestią są donice ogrodowe drewniane z kiepskiej jakości dnem. Zwracajmy na to uwagę przy zakupie – dno musi być wykonane z litego drewna, solidne i grube, gdyż to ono musi utrzymać duży ciężar ziemi i rośliny. Niestety, zdarzają się doniczki drewniane z dnem ze sklejki, łączone w kiepski sposób, niskiej jakości okuciem. Ich wytrzymałość jest zwyczajnie niewystarczająca.