Drewniana podłoga – jakie rozwiązania wybrać?

kuchnia

Drewno dodaje ciepła i elegancji każdemu wnętrzu. Dlatego jest chętnie wybieranym materiałem na wykończenie podłóg w wielu wnętrzach. Drewniane podłogi są uniwersalne i można je wykorzystać praktycznie w każdym rodzaju aranżacji, zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej, a nawet awangardowej. Jakie rodzaje podłóg drewnianych wybierać do konkretnych pomieszczeń?

Parkiet, panele czy deski?

Drewniane podłogi najchętniej wybierane są do pomieszczeń suchych, czyli salonów, sypialni, przedpokojów i pokojów gościnnych. Rodzaj podłogi będzie w dużej mierze zależał od aranżacji, jaka jest zaplanowana do danego pomieszczenia. Klasyczne parkiety układane w jodełkę dodają wnętrzu ciekawej elegancji, która sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach nawiązujących do stylu glamour, dworskiego, a także dworkowego czy nawet skandynawskiego. Deski i panele mogą być wykorzystywane praktycznie w każdej aranżacji – tutaj dużo będzie zależeć od sposobu wykończenia podłogi. Zazwyczaj podłogę wykończoną na wysoki połysk, a także tę o jednolitej fakturze będzie wybierać się do aranżacji nowoczesnych. Satynowe wykończenie oraz naturalna faktura drewna lepiej będzie prezentować się w klasycznych stylach. Warto wiedzieć, że jeżeli chcemy zdecydować się na ogrzewania podłogowe, nie każdy rodzaj drewna będzie odpowiedni. Do wykonania podłogi przy takim rodzaju ogrzewania warto postawić na produkt, jakim jest deska barlinecka, która ma warstwową strukturę, przez co lepiej przewodzi ciepło.

Drewniana podłoga w łazience – to możliwe

Jak to zostało wcześniej wspomniane, drewniane podłogi zazwyczaj wybierane są do pomieszczeń określane jako suche. Jednak nowoczesne technologie produkcji drewnianych podłóg oraz środków do ich konserwacji umożliwiają ułożenie podłogi z drewna także w łazience. Jeżeli chcemy zdecydować się na takie rozwiązanie, warto wybrać deski wykonane z egzotycznych gatunków drzew np. merbau, doussie czy tek. Podłogę w wilgotnym pomieszczeniu należy położyć przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych preparatów oraz zaimpregnować środkami chroniącymi przed wilgocią i rozwojem grzybów.

Drewniana podłoga na zewnątrz

Drewno jest chętnie wybierane na wykończenie tarasu na zewnątrz. Tutaj możemy postawić na tradycyjną deskę lub deskę kompozytową (wykonaną z połączenia mączki drzewnej oraz tworzyw sztucznych). Jeżeli chcemy uzyskać jednolitą powierzchnię tarasu – wtedy powinniśmy postawić na deskę kompozytową. W przypadku, gdy zależy nam na bardziej naturalnym wyglądzie, lepsza okaże się deska naturalna. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że deska naturalna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i okresowej konserwacji, co nie jest konieczne w przypadku podłogi tarasu z deski kompozytowej.