Drzewa do małego ogrodu: jodła koreańska i wierzba mandżurska

drzewo

Przy małej działce niezwykle ważne jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Dotyczy to także roślinności, w szczególności zaś – drzew. Aby nadmiernie nie przytłoczyć miniogrodu rozłożystymi koronami, wybierz odpowiedni gatunek drzewa.

Wielu właścicieli małych ogrodów zamiast drzew wybiera drobne rośliny, które nie stwarzają ryzyka ekspansji na zbyt dużą powierzchnię działki. Jeśli jednak marzy Ci się drzewo, które osłoniłoby działkę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, wcale nie musisz z niego rezygnować. W takich warunkach doskonale sprawdzą się jodła koreańska i wierzba mandżurska – będą atrakcyjną ozdobą ogrodu i pochłoną nadmiar wilgoci z gruntu, a przy tym zbytnio się nie rozrosną.

Jodła koreańska – zimozielony iglak o ozdobnych szyszkach

Jodła do małego ogrodu – to rozwiązanie może dziwić. W końcu to jeden z najwyższych iglaków występujących w naturze. Koreańskiej odmiany nie musisz się jednak obawiać. Choć na górzystych terenach Azji Wschodniej (skąd do nas przywędrowała) potrafi osiągnąć wysokość nawet 18 metrów, w naszym klimacie po 10 latach nie powinna przekroczyć 2 metrów.

Ta niewielka roślina iglasta charakteryzuje się nie tylko powolnym wzrostem, ale i wyjątkową dekoracyjnością. Jodła koreańska wytwarza piękne, kilkucentymetrowe szyszki, które rosną pionowo i zmieniają barwę: od fioletowoniebieskiej po brązową. Tworzą one intrygujący kontrast z ciemnozielonymi igłami, a nietypowy, regularny pokrój drzewa stanowi doskonałą ozdobę małych ogrodów. Jeśli chcesz mieć pewność, że jodła koreańska nadmiernie się nie rozrośnie nawet przy najlepszych warunkach glebowych, wybierz odmianę karłową lub miniaturową.

Uprawa jodły koreańskiej: w żyznym, małym ogrodzie za miastem

Jodła koreańska, chociaż doskonała jako drzewo do małego ogrodu, może być kłopotliwa w uprawie. Warto wiedzieć, że ten efektowny iglak o azjatyckim pochodzeniu nie lubi zanieczyszczonego środowiska, dlatego nie będzie dobrym wyborem do ogródków miejskich. Najlepiej odnajdzie się na czystych terenach, w pobliżu zbiorników wodnych.

To jednak nie wszystkie potrzeby jodły koreańskiej. Aby drzewo rosło zdrowo, a jego igły i szyszki intensywnie się wybarwiały, należy zasadzić je na półcienistym lub słonecznym miejscu. Podłoże dla jodły koreańskiej powinno być wilgotne, żyzne i przepuszczalne (najlepiej piaszczysto-gliniaste), o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Wschodni iglak nie lubi też silnych wiatrów, dlatego najlepiej sprawdzi się na nieco osłoniętych częściach działki. Kilka razy do roku warto zasilić go specjalnym nawozem krystalicznym Ziemovit przeciwko brązowieniu igieł.

Wierzba mandżurska – magiczne drzewo do małego ogrodu

Innym, tym razem liściastym gatunkiem drzewa do małego ogrodu jest wierzba mandżurska. Pochodzi z tych samych terenów, co jodła koreańska, ale spotkać ją można w wielu miejscach na świecie. Polskie i europejskie ogrody zdobi odmiana tortuosa, która zazwyczaj osiąga wysokość ok. 5 metrów. Podobnie jak innym wierzbom, przypisuje się jej magiczne właściwości.

Ze względu na swój nietypowy wygląd – silnie powyginane pędy i poskręcane liście w jasnozielonym kolorze – wierzba mandżurska jest cenioną ozdobą wielu małych ogrodów. Oryginalny pokrój sprawia, że wierzba mandżurska efektownie prezentuje się nawet w miesiącach chłodnych, w stanie bezlistnym. Wczesną wiosną, wraz z rozwojem liści, pojawia się na niej także kotkowaty kwiatostan.

Uprawa wierzby mandżurskiej: regularne nawożenie i przycinanie

Podobnie jak jodła koreańska, wierzba mandżurska preferuje miejsca jasne, słoneczne i osłonięte od wiatru, ale jest mniej wymagająca w uprawie. Najlepszy warunki zapewni jej gleba umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Jeśli podłoże w Twoim ogrodzie nie ma takich właściwości, wiosną trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie, np. uniwersalnym granulowanym nawozem Ziemovit.

Aby wierzba mandżurska rozwijała się zdrowo przez wiele lat, pamiętaj, by ją regularnie podcinać. Dzięki temu drzewo nie rozrośnie się nadmiernie w Twoim ogrodzie, a jego korona zachowa efektowny kształt. Przycinanie pobudzi też wierzbę mandżurską do wytwarzania młodych pędów.

Potrzebujesz więcej informacji o pielęgnacji małego ogrodu? Zajrzyj na www.ziemovit.pl, gdzie znajdziesz wiele cennych porad dotyczących uprawy roślin.