Drzwi z naświetleniem – doskonałe do ciemnego przedpokoju!

dom

W twoim nowym domu przedpokój nie będzie miał żadnego okna? W takim przypadku warto pomyśleć o zamontowaniu w nim drzwi z naświetleniem. Dzięki nim można wpuścić do wnętrza naturalne światło.

W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych modeli drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych. Wśród nich znajdują się również model z przeszkleniem. Chociaż drzwi wyposażone w przeszklenie będą mogły wpuścić do przedpokoju nieco światła, to jednak jego ilość nie będzie duża. Gdy zależy nam na większej, warto zdecydować się na drzwi z naświetleniem, które zamówimy u wielu producentów.

Czym są drzwi z naświetleniem?

Tego rodzaju drzwi posiadają dodatkowe elementy po boku skrzydła drzwiowego oraz nad nim. Są to przeszklone „okna”, które mogą znajdować się tylko po bokach, mogą być zamontowane na górze albo mogą otaczać drzwi z każdej strony.

To, jakie naświetlenie będzie się sprawdzało, zależy w dużej mierze od przestrzeni znajdującej się wokół drzwi. Gdy jest jej więcej, możemy pozwolić sobie na duże przeszklenia pięknie rozświetlające ciemny przedpokój.

Drzwi z naświetleniem świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych domów.

Jak wybrać dobre drzwi z naświetleniem?

W sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych modeli drzwi z naświetleniem – różnią się one swoją konstrukcją, wymiarami naświetlenia, wykończeniem. Drzwi tego rodzaju można wykonać z drewna, aluminium czy z PCV.

Przy doborze odpowiedniego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na ich izolacyjność termiczną, ponieważ dodatkowe przeszklenia mogą zmniejszać poziom termoizolacji budynku. W tym celu powinniśmy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany jest literą U. Im jest on niższy, tym cieplejsza stolarka.

Warto także wskazać, że drzwi z naświetleniem mogą być zastosowane w budynkach pasywnych i innych konstrukcjach energooszczędnych. Montuje się je wtedy od strony południowej, co powoduje, że do wnętrza budynku dociera nie tylko światło, ale również energia cieplna Słońca. W efekcie możliwe jest dogrzanie pomieszczeń darmową energią.