Drzwi wejściowe do mieszkania. Podstawowe rodzaje i parametry

drzwi

Wybierając drzwi wejściowe do mieszkania bardzo często kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem. Oczywiście ich walory estetyczne nie pozostają bez znaczenia, niemniej drzwi zewnętrzne muszą przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo domownikom.

Drzwi wejściowe do mieszkania przez producentów nazywane są również drzwiami wewnętrznymi wejściowymi lub drzwiami wewnątrzklatkowymi. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, a także jego wyciszenie i izolowanie od hałasu. Ponadto, drzwi powinny pełnić funkcję swoistej bariery cieplnej, jak również stanowić swoiste dopełnienie aranżacji mieszkania. Podstawowy podział drzwi rozróżnia poszczególne modele w oparciu o materiał, z jakiego zostały wykonane.

Drzwi wejściowe z drewna i materiałów drewnopodobnych

Drewno jest uznawane za materiał trwały, ponadczasowy i niezwykle elegancki. Zaletą drzwi wejściowych z drewna jest dobra izolacyjność termiczna oraz akustyczna, z kolei wadą – wyższa cena niż w przypadku konstrukcji z materiałów drewnopodobnych. Co więcej, drzwi drewniane, nawet jeśli nie są wystawione na bezpośrednie działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, nadal są narażone na wilgoć i wymagają regularnej impregnacji.

Solidne drzwi wejściowe do mieszkania z Castoramy najczęściej wykonywane są z drewna drzew iglastych, w tym świerkowe, sosnowe, dębowe, jesionowe i bukowe. W ofercie sklepów budowlanych dostępne są także modele z drewna egzotycznego, przykładowo z teku, mahoniu czy palisandru, choć nie pozostaje to bez wpływu na ich cenę. Najtańsze natomiast są drzwi wewnątrzklatkowe z drewnopodobnych płyt MDF pokryte płytami HDF.

W zależności od konstrukcji drzwi drewnianych lub drewnopodobnych, mogą być one wzmacniane stalowymi blachami, zaś wypełniane styropianem lub pianką poliuretanową. Z kolei do wykończenia tego rodzaju drzwi wykorzystuje się zazwyczaj okleiny drewniane lub syntetyczne o strukturze drewna, wodoodporne płyty wiórowe, laminowane drewno, folię dekoracyjną lub laminaty imitujące drewno.

Drzwi wejściowe ze stali

Alternatywą dla drzwi z drewna i materiałów drewnopodobnych są modele ze stali. Cechują się dużą wytrzymałością, zaś za sprawą wypełniającej je pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej mają bardzo dobre parametry akustyczne i izolacyjność termiczną. Wadą drzwi wewnątrzklatkowych ze stali może być jednak ich waga, która jest wyższa w porównaniu z modelami z innych materiałów.

Zewnętrzną okładziną tego typu drzwi mogą być wytłaczane lub gładkie płyty stalowe bądź materiały drewnopodobne, takie jak grube płyty wiórowe z okleiną z naturalnego drewna, płyty laminowane czy wodoodporne sklejki. Od rodzaju okładziny zależy wykończenie drzwi stalowych, które mogą być lakierowane lub pokrywane foliami dekoracyjnymi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybierając drzwi wejściowe do mieszkania musimy też pamiętać, że zgodnie z przepisami powinny mieć one co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Zwróćmy również uwagę, by wybrany przez nas model drzwi otwierały się do wewnątrz mieszkania, co jest podyktowane względami bezpieczeństwa.