Jak działa kocioł zgazowujący drewno?

ogień

Kocioł zgazowujący drewno to nowoczesne urządzenie zaprojektowane specjalnie do wydajnego spalania drewna. Tego typu kotły na drewno w inteligentny sposób „produkują” gaz drzewny (holzgas), który następnie jest spalany – zachodzi tzw. zjawisko pirolizy.

Elementy wpływające na efektywność kotła zgazowującego drewno

W kotłach zgazowujących drewno zastosowano zaawansowaną technologię komór spalania, w których następuje wysoki stopień zgazowania drewna. Dobrym przykładem nowoczesnego kotła zgazowującego drewno jest np. kocioł HG z oferty firmy Defro. Wymiennik kotła zgazowującego wykonany jest z wysokiej jakości blachy kotłowej o grubości 6-8 mm. Wymiennik ten składa się z dwóch umieszczonych pod sobą komór:

  • górnej – służy jako zasobnik drewna opałowego,
  • dolnej – łączy funkcję komory spalania i popielnika.

Pomiędzy komorami znajduje się ruszt, który umożliwia zgazowanie drewna i łatwe usuwanie popiołu. W kotłach zgazowujących drewno montowany jest wentylator wyciągowy, który eliminuje problemy z ciągiem kominowym i stabilizuje pracę kotła, a także zabezpiecza przed cofaniem się dymu do kotłowni. Proces spalania w kotle jest regulowany innowacyjnym sterownikiem z dotykowym wyświetlaczem. Nowoczesny sterownik PID pozwala również na łatwą obsługę bufora, trzech pomp, wentylatora wyciągowego oraz zaworu mieszającego. Kotły zgazowujące drewno zazwyczaj przystosowane są do montażu w układzie zamkniętym centralnego ogrzewania.

Na czym polega proces zgazowania drewna?

Kotły zgazowujące drewno wykorzystują zjawisko pirolizy, czyli spalania gazów powstałych podczas termicznego rozkładu drewna. Podstawowym paliwem w tego typu kotłach co jest oczywiście drewno opałowe. Polecane są polana o średnicy 12 cm i wilgotności 15-20%.

Na czym polega proces zgazowania drewna? W pierwszej kolejności z drewna uwalniana jest woda w nim zawarta (proces dosuszania drewna). Dopiero potem odbywa się zgazowanie (karbonizacja) – stopniowo wzrasta temperatura drewna i uwalnia się z niego gaz. Gaz drzewny to palna mieszanina gazów, lżejsza od powietrza, która dzięki zawartości wodoru i metanu, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami spalania. Kolejny etap to klasyczne spalanie, podczas którego uwalniane jest ciepło.

W kotłach zgazowujących drewno na proces spalania paliwa składają się dwa etapy:

  • w komorze górnej (wsadowej), przy ograniczonym dostępie powietrza, odbywa się niecałkowite spalenie drewna i powstaje holzgas,
  • w komorze dolnej (wtórnej) gazy powstałe w komorze górnej dopalają się.

Optymalne użytkowanie

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania zgazowującego kotła co na drewno jest utrzymanie w nim wymaganej wysokiej temperatury. Najlepiej zapewnić można ją dzięki wyposażeniu instalacji centralnego ogrzewania w zbiornik akumulacyjny. Bufor umożliwia jednoczesne utrzymywanie wysokiej temperatury w obiegu kotłowym oraz dostarczenie wody o właściwej temperaturze do grzejników.

Korzyści ekonomiczne

Kocioł zgazowujący drewno to najbardziej wydajny i tani w eksploatacji kocioł na drewno. Jego sprawność cieplna zazwyczaj sięga 90%. Tak wysoką sprawność zawdzięcza zwiększonemu odzyskowi ciepła ze spalin. Proces zgazowania drewna pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne dla kotłów 5 klasy czy Ecodesign. A więc kotły na drewno z ręcznym załadunkiem, których działanie opiera się na zgazowaniu drewna, są świetną alternatywą dla nowoczesnych urządzeń na pellet czy ekogroszek.

Więcej na temat nowoczesnych kotłów co dowiesz się ze strony Defro.pl