Efektywność grzewcza kominków gazowych

kominek

Jak skutecznie, efektywnie i rozsądnie dogrzać mieszkanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wynika to oczywiście z ilości rozwiązań jakie oferuje nam rynek. W tym artykule skupię się jednak na kominkach.

Jako, że istotą tych rozważań jest znalezienie najlepszej metody ogrzania domu, mieszkania czy innego lokalu będę porównywać tylko kominki opalane drewnem, piece kominkowe „kozy” oraz kominki gazowe. Kominki elektryczne czy biokominki nie emitują ciepła w ilości pozwalającej nazwać je urządzeniami grzewczymi.

Powszechny jest mit mówiący, że kominki opalane drewnem mają większą moc grzewczą niż kominki gazowe. Mit ten wynika z tego jak producenci kominków podają wartość maksymalnej mocy grzewczej swoich urządzeń. Kominki opalane drewnem odpowiadające rozmiarom kominkom gazowym mają zazwyczaj tę wartość nieco wyższą. Wynika to z faktu jakie są możliwości zmierzenia energii powstającej w wyniku spalania drewna i gazu.

Maksymalna moc grzewcza podawana przy kominkach opalanych drewnem jest możliwa do uzyskania tylko przez chwilę przy maksymalnym załadunku wkładu. Można oczywiście cały czas dokładać do paleniska ale należy pamiętać, że każdorazowo otwierając szybę obniżamy sprawność urządzenia a co za tym idzie jego efektywność.

Moc grzewczą kominków gazowych można wyliczyć precyzyjnie. Można ją także w pełni kontrolować. Jesteśmy w stanie swobodnie regulować wielkością płomieni a co za tym idzie ilością spalanego gazu za pomocą pilota. Pozwala to na swobodną regulacje ilości ciepła oddawanego do otoczenia. Kominek gazowy może w przeciwieństwie do kominka opalanego drewnem czy też „kozy” pracować z maksymalną mocą grzewczą przez cały czas bez potrzeby dokładania kolejnych polan a co za tym idzie bez strat w wydajności urządzenia. Możliwe jest także szybkie i płynne przejście z maksymalnej mocy grzewczej do minimalnej. W kominku na drewno kiedy chcemy nagle wygasić płomień domykamy dolot powietrza ale to powoduje zwiększoną emisję powstawania sadzy. Nie można też potem szybko i płynnie wzniecić płomienia nie mówiąc już o jego swobodnej regulacji.

Kolejny popularny mit mówi, że gaz jest dużo droższym paliwem od drewna. Zależnie od jakości drewna, które możemy zakupić, gaz będzie z pozoru nieco droższy. Natomiast jeżeli spojrzymy na to szerzej to nie wygląda to już tak jednoznacznie. Tańsze, mokre drewno powoduje gorsze spalanie i powstawanie większej ilości sadzy, która osadza się po wewnętrznej części szyby. Nie każdy preparat dobrze sobie radzi z takimi zabrudzeniami a stanowią one codzienność przy korzystaniu z kominka na drewno. Przy kominku gazowym dobrej jakości, problem czyszczenia szyby odpada całkowicie. Więc poza pieniędzmi na środki czystości oszczędzamy także swój czas, ponieważ czynność czyszczenia szyby w ogóle nie występuje przy kominkach gazowych.