Etapy procesu gięcia blachy

blacha

Gięcie służy nadawaniu przedmiotom z blachy określonych kształtów. Pojęcie to jest bardzo obszerne i obejmuje między innymi wyginanie, zaginanie, zwijanie, zawijanie, profilowanie oraz prostowanie blach.

Do procesie produkcyjnym wykorzystywane są następujące maszyny:

  • prasy (w tym prasy krawędziowe)
  • walce
  • maszyny przeciągające

Najczęstszym sposobem produkcji blaszanych produktów giętych jest obróbka na prasach. Maszyny te umożliwiają wyginanie, zaginanie oraz zwijanie blach płaskich.

Etapy gięcia blach (elementów blaszanych)

Proces gięcia blachy przy wykorzystaniu prasy krawędziowej można podzielić na trzy charakterystyczne etapy. Pierwszy z nich nazywany jest gięciem sprężystym. Etap ten nie powoduje trwałego zgięcia blachy i po ograniczeniu nacisku element wraca do pierwotnego kształtu. Aby uzyskać trwały efekt konieczne jest przejście do drugiego etapu, czyli fazy gięcia plastycznego. W fazie tej następuje dalsze zwiększanie siły nacisku, co powoduje powstanie  trwałego zakrzywienia. Natomiast uzyskanie ostatecznego kształtu elementu możliwe jest dopiero w trzecim etapie, czyli fazie dotłaczania. W tej fazie następuje maksymalne zbliżenie narzędzi giętarki – stempla i matrycy, dzięki czemu wyginany element uzyskuje ich kształt.

Prawidłowe przeprowadzenie wszystkich etapów gięcia blachy gwarantuje uzyskanie kształtu przewidzianego w projekcie. Na szczęście nowoczesne prasy to urządzenia sterowane komputerowo. Dzięki temu możliwe jest dokładne obliczenie, zaprogramowanie i monitorowanie wszystkich parametrów gięcia. W efekcie minimalizowane jest ryzyko przekroczenia maksymalnych dopuszczalnych wartości naprężenia i uszkodzenia giętego elementu.

Praca dla profesjonalistów

Gięcie blachy jest procesem niezwykle skomplikowanym. Wymaga on nie tylko zastosowania odpowiednich narzędzi, ale również specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Brak profesjonalnego przygotowania może doprowadzić do uszkodzenia giętych elementów. Konsekwencją jest strata czasu poświęconego obróbce i strata materiału. Nie dziwi zatem fakt, że gięciem blachy zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Najlepsze prasy krawędziowe umożliwiają cięcie grubych blach o długości kilku metrów. W rozwiązaniach profesjonalnych powszechnie wykorzystywane są w pełni zautomatyzowane prasy sterowane numerycznie, gwarantujące maksymalną precyzję, powtarzalność procesu gięcia oraz maksymalnie krótki czas realizacji zamówień.

Wyjątek stanowią proste prace, w przypadku których nie jest wymagana duża precyzja wykonania gotowego produktu. Te mogą być wykonywane za pomocą zaginarek krawędziowych lub segmentowych. Maszyny tego typu dobre sprawdzają się w zakładach rzemieślniczych zajmujących się gięciem blach niewielkiej grubości (maksymalnie do 2 mm). Ich dużą zaletą jest mobilność. Giętarki tego typu mogą być wykorzystywane np. na placach budowy lub małych zakładach blacharskich.