Fototapety – moda i funkcjonalność w jednym

sofa

Kiedyś nadając mieszkaniu nowy wygląd, uwzględnialiśmy osobno urządzanie jego wystroju – między innymi wieszanie obrazów czy zdjęć na ścianach – oraz ich malowanie lub tapetowanie. Dzisiaj te dwie z pozoru tak różne czynności można zastąpić… jedną! Rozwiązanie jest proste: wystarczy rozważyć wykorzystanie w swoim domu fototapet.

Czym się różni jedna fototapeta od drugiej?

Fototapety są to – jak już sama nazwa wskazuje – wielkoformatowe fotografie, mogące przedstawiać właściwie wszystko: krajobrazy, twarze czy inne dowolne motywy.

Rozróżniamy dwa rodzaje fototapet – wykonane w technologii 2D oraz 3D. Te trójwymiarowe charakteryzują się – będącą złudzeniem optycznym – przestrzennością. Zarówno jedne, jak i drugie dzielimy ze względu na typ podłoża drukowego wykorzystanego do ich produkcji.

Fototapety winylowe

Fototapety winylowe wykonywane są z PCV, czyli polichlorku winylu – podobnie jak płyty gramofonowe. Cechuje je stosunkowa trwałość (nie niszczy ich nawet działanie wilgoci czy kontakt z tłuszczem) i delikatna faktura. Pomimo swojej wytrzymałości takie tapety powinny być myte z użyciem łagodnych ruchów wykonywanych z pomocą lekko zwilżonej szmatki.

Winylowa fototapeta jest relatywnie gruba, przez co fantastycznie maskuje nierówności ściany. Pozwala ona „oddychać” miejscu, na które jest naklejona, wskutek czego ono nie gnije. Nałożenie takiej tapety nie powinno przysporzyć wielu trudności. Wystarczy pamiętać, że nie należy smarować klejem jej, a wyłącznie podłoże, na które się ją nanosi.

Fototapety fizelinowe

Fototapety fizelinowe podzielają wiele zalet tych winylowych – właściwie odróżnia je od nich tylko powierzchnia wykonana z termicznie połączonych syntetycznych włókien, wykorzystywanych m.in. jako usztywniacz tkanin.

Fototapety samoprzylepne

Istnieją również fototapety samoprzylepne, które pod względem estetyki nie ustępują już omówionym ani na krok. Jednocześnie pozwalają się bardzo szybko montować oraz usuwać. Jest to na tyle łatwe, że mogą robić to nawet osoby nie mające wcześniej zbyt dużego doświadczenia w aranżowaniu wnętrz!

Jeszcze niedawno mało kto korzystał z fototapet – dziś taka forma designu wnętrz jest dostępna dla każdego. Sprawdź ofertę na www.decormint.com!