Instalacja paneli fotowoltaicznych to bardzo popularne rozwiązanie, które może w dużym stopniu mieć wpływ na wysokość rachunków na energię elektryczną. Pochodząca z nich energia jest w pełni ekologiczna i wykorzystuje odnawialne źródła energii, czyli promienie słoneczne. Przed zamontowaniem warto poczytać informacje na temat tego rozwiązania i zastanowić się ile paneli zaspokoi potrzeby jednorodzinnego domu.
Fotowoltaika dla domu: jaką wybrać moc ogniw?
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem należy określić możliwości instalacyjne, czyli powierzchnię dachu, jego ekspozycję względem słońca oraz możliwość występowania zacienień. W przypadku niesprzyjających warunków trzeba wybrać większą moc instalacji. Najlepiej tak dobrać instalację, aby pokrywała zapotrzebowanie domu. Wybór mniejszej mocy skutkuje oszczędnościami związanymi z rachunkiem za prąd. Duża moc instalacji powoduje utracenie nadmiaru energii, co oznacza, że oszczędności nie będą większe. Dobierając moc i ilość ogniw należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej mieszkańców domu. Jeśli przykładowy dom zużywa 3 tys. kWh to potrzebujemy 10 paneli o mocy 300 kW. Na podstawie bieżącego zużycia doradca energetyczny precyzyjnie dobierze moc i ilość paneli. Po ustaleniu wymiarów jednego panelu łatwo obliczymy powierzchnię, jaką zajmie cały ich komplet.
Koszt instalacji
Fotowoltaika dla domu to nie tylko oszczędności, ale także konieczność poniesienia początkowego kosztu. Aby zacząć oszczędzać na energii elektrycznej trzeba najpierw zainwestować. Na koszty trzeba jednak patrzeć jako na inwestycję, która zwróci się w kolejnych latach i pozwoli podbudować domowy budżet. Koszt to przede wszystkim panele oraz sprzęt im towarzyszący. Trzeba będzie zakupić liczniki, kable i policzyć koszt instalacji. Specjaliści twierdzą jednak, że warto inwestować w fotowoltaiki do domu, ponieważ na przestrzeni lat przyniosą one wiele oszczędności. Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachu, chociaż w niektórych sytuacjach można zamontować je na specjalnie przygotowanych konstrukcjach.
Zalety rozwiązania
Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, której celem jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Posiadacze paneli nie będą musieli martwić się o podwyżki prądu, które znacznie podwyższają rachunki. To rozwiązanie to nie tylko oszczędność, ale także możliwość zarabiania. Można zostać prosumentem, czyli osobą, która produkuje energię elektryczną i wprowadza ją do krajowej sieci elektroenergetycznej. Panele fotowoltaiczne docenią zwolennicy ekologii, ponieważ energia pochodzi z promieni słonecznych. W Polsce od kilku lat działają programy pomocowe, których celem jest dofinansowanie montażu paneli.