Fotowoltaika – jak oszacować wielkość instalacji do potrzeb naszego gospodarstwa domowego?

Fotowoltaika – jak oszacować wielkość instalacji do potrzeb naszego gospodarstwa domowego?

Zanim zdecydujemy się na inwestycję w system fotowoltaiczny dla domu, należy precyzyjnie oszacować aktualne i przyszłe, roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dobrze dobrane baterie fotowoltaiczne (zestaw) powinny zapewnić taką ilość energii, by nie przekraczać rocznego zużycia. Nasz mini poradnik kierujemy do wszystkich osób, które są zainteresowane odnawialnymi źródłami energii i chcą dobrze przygotować się do rozmów z firmą realizującą takie instalacje.

System fotowoltaiczny dla domu, a wysokość rachunku za prąd

Ważną kwestią już na samym starcie, jest przygotowanie rocznych rozliczeń za energię elektryczną. Takie dane pokażą nam zapotrzebowanie gospodarstwa domowego i pozwolą wstępnie wyskalować instalację fotowoltaiczną. Pamiętajmy jednak, że oszacowana moc tego systemu dotyczyć będzie danych z przeszłości, nie uwzględnia np. dokupienia nowych, energochłonnych maszyn czy zmiany systemu ogrzewania na elektryczny. W tych kalkulacjach powinniśmy pomyśleć o wielu zmiennych.

1

Fot. Ceny instalacji fotowoltaicznej na Brewa.pl

System fotowoltaiczny dla domu, a uwarunkowania terenu / budynku

Aby optymalnie dobrać i zamontować baterie fotowoltaiczne na dachu, należy uwzględnić indywidualne uwarunkowania dla domu. Czynnikami, które wpływają na możliwości instalacyjne są między innymi: powierzchnia dachu (lub gruntu, jeśli to tam ma powstać nasza domowa elektrownia), ekspozycja tej części powierzchni na słońce, kąt nachylenia dachu oraz możliwe zacienienia.

Firma montażowa powinna rozpatrzyć także możliwości więźby dachowej, by zainstalowane panele fotowoltaiczne nie zagrażały domownikom i samej konstrukcji. Dlaczego warunki te mają znaczenie? Niesprzyjające czynniki środowiskowe mogą wymusić zwiększenie systemu fotowoltaicznego dla domu, cena wzrośnie, głównie po to by została zachowana planowana efektywność.

Za duża i za mała instalacja fotowoltaiczna – która mniej się opłaca?

Jeśli zastosujemy system fotowoltaiczny dla domu, który nie zapewni rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną (za mały), wówczas oszczędzanie nie będzie tak efektywne, jednak jednostkowy koszt inwestycji będzie mniejszy, dlatego zwróci się ona w podobnym czasie, jak w przypadku optymalnego rozwiązania. Przewymiarowana instalacja z panelami fotowoltaicznymi to najbardziej niekorzystna opcja – wysoki koszt jednostkowy będzie się długo zwracał, gdyż wykorzystamy jedynie tę ilość energii, którą sami spożytkujemy. Nadmiar wyprodukowanej energii nie zostanie przez nas wykorzystany.

Dobór samodzielny, czy z doradcą?

Na koniec mała rada – aby inwestycja w domowy system fotowoltaiczny była opłacalna, najlepiej skonsultować się z profesjonalistami. Uniknie się wówczas kosztownych błędów, a sam projekt szybko się zwróci. Zastanawiasz się jakie rachunki będziesz płacił po zastosowaniu fotowoltaiki w swoim domu? Odwiedź stronę firmy Brewa, gdzie inwestorzy podzielili się swoimi rachunkami za prąd po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Oszczędności robią wrażenie!