Frezarka dolnowrzecionowa a górnowrzecionowa – w jakich pracach sprawdzą się te maszyny?

frezowanie

Frezarki do drewna to maszyny niezawodne, które sprawdzają się w wielu pracach. Do wyboru mamy modele dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe, z których każdy typ sprawdza się w danej czynności. Sprawdźmy kiedy postawić na konkretne rozwiązania. Czym jest frezarka do drewna? Kiedy postawić na model dolnowrzecionowy? Co jest najważniejsze?

Używane frezarki do drewna

Podczas poszukiwań frezarki do drewna, warto mieć na uwadze wersje używane. Odznaczają się atrakcyjną ceną i niezawodnym działaniem. Czym jest frezarka? Najprościej rzecz ujmując, jest to elektronarzędzie użytkowane w obróbce drewna. Ma za zadanie usprawniać pracę z elementami drewnianymi, dając nam wiele możliwości. Frezowanie to popularna metoda obróbki drewna skrawaniem, którą stosuje się w meblarstwie i elementach dekoracyjnych. Szczególnie sprawdza się do zaokrąglania oraz wykańczania kantów i brzegów. Poza tym, służy do tworzenia otworów pod zawiasy i kanałów. Najważniejszą częścią jest frez zamocowany na głowicy urządzenia. Używane frezarki do drewna trzeba dobrać zgodnie z potrzebami warsztatu stolarskiego. 

Popularne frezarki do drewna

Jeśli chodzi o usytuowanie wrzecion we frezarce, wyróżnić można:

  • Frezarki dolnowrzecionowe – tutaj wrzeciono znajduje się pod stołem. Zazwyczaj są stosowane przy frezowaniu profilowym
  • Frezarki górnowrzecionowe – w tym wypadku wrzeciono znajduje się nad stołem. Służy do tworzenia frezów wewnętrznych i zewnętrznych na całej powierzchni obwodu. 

Frezarka górnowrzecionowa jest niezwykle popularna na rynku. Zazwyczaj wykorzystujemy ją do frezowanie krzywizn i krawędzi półek. Ponadto, świetnie radzi sobie z wykańczaniem profili narożnych i wykonywaniem rowków do połączeń drewnianych. 

Frezarka dolnowrzecionowa z kolei jest stosowana najczęściej do frezowania profilowego. Obsługa jest trudniejsza, dlatego urządzenie jest polecane specjalistom z doświadczeniem. Sprzęt odznacza się dosyć dużą masą i ogromną mocą w działaniu. Pozwala sprawnie tworzyć skomplikowane elementy i detale o wysokim stopniu złożoności. 

Jak widać, frezarki są nieocenionym rozwiązaniem w każdej firmie stolarskiej. Jeśli szukamy urządzeń niezawodnych i niedrogich, warto mieć na uwadze używane frezarki do drewna. Znane marki oferują wiele ciekawych sprzętów, które ułatwiają i usprawniają codzienne prace. Zarówno modele górnowrzecionowe, jak i dolnowrzecionowe są niezwykle cenione przez użytkowników. Proces doboru urządzeń do swojego zakładu trzeba dokładnie przemyśleć. W każdej firmie może się sprawdzić inna wersja frezarki.