Frezarka jest precyzyjnym urządzeniem wykorzystywanym do tworzenia perfekcyjnych żłobień w drewnie. Choć jest ono przeznaczone do zaawansowanej obróbki przez profesjonalistów, to coraz częściej spotykamy ją w warsztatach amatorów-majsterkowiczów, wybierających modele łatwiejsze i bezpieczne w obsłudze.
Frezarka stanowi podstawowy element wyposażenia warsztatu każdego stolarza. Urządzenie to przestało być jednak jedynie domeną profesjonalistów. Na rynku dostępne są modele, które umożliwią uzyskanie ciekawych efektów przez amatorów, choć potrzebna jest także wiedza oraz zdolności manualne. Frezarka do drewna – zobacz, jak działa i do czego możesz ją wykorzystać!
Początki frezowania
Po opanowaniu odpowiedniej techniki majsterkowicz może przystąpić do samodzielnej pracy z drewnem i spróbować swoich sił w tworzenia prostych mebli, półek czy ozdobnych ram do luster i obrazów.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli frezarek, które różnią się między sobą konstrukcją oraz przeznaczeniem. Uogólniając, jest to urządzenie umożliwiające precyzyjną obróbkę naturalnego materiału drzewnego. Frezarka posiada wysokoobrotowe narzędzie tnące zwane frezem służące do dokładnego profilowania krawędzi desek, płyt lub listew. Frezy oferowane są w różnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu można dopasować je do posiadanego materiału oraz oczekiwanego efektu finalnego.
Frezowanie wykorzystywane jest jako nowoczesna forma rzeźbiarstwa. Frezarka służy jednak nie tylko do efektownego profilowania krawędzi w konstrukcji mebla. Z jej pomocą można także tworzyć równe rowki i wgłębienia, niewielkie otwory oraz wycięcia do połączeń drewnianych.
Prosta i bezpieczna frezarka
Podstawowe kryterium podziału frezarek opiera się na liczbie i miejscu ulokowania wrzeciona. W oparciu o ten podział otrzymujemy frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe oraz jedno- i dwuwrzecionowe.
Początkujący twórcy drewnianych żłobień wybierają zazwyczaj proste frezarki górnowrzecionowe. Są one lekkie, wygodne oraz stosunkowo proste i bezpieczne w obsłudze. Element tnący umiejscowiony jest na górze, nad stołem roboczym. Zapewnia to stabilność urządzenia oraz ogranicza możliwość skaleczenia w trakcie pracy.
Praktyka czyni mistrza
Frezowanie w drewnie nie jest najłatwiejszym zadaniem. Stworzenie widowiskowych efektów wymaga czasu, zaangażowania oraz umiejętności manualnych. Dlatego przed podjęciem się bardziej zaawansowanych prac – np. wykonywania skomplikowanych wzorów, warto poćwiczyć i wprawić rękę w precyzyjnych czynnościach. Najlepsze efekty uzyskiwane są dzięki spokojnym, płynnym ruchom, o średniej szybkości.
Pracując z frezarką do drewna nie należy zapominać o zachowaniu bezpieczeństwa pracy. Nawet pracując we własnym, przydomowym warsztacie należy zadbać o zabezpieczenie oczu oraz dłoni. Ważny jest odpowiedni ubiór oraz oświetlenie. Jeszcze przed podjęciem pracy należy sprawdzić mocowanie frezu oraz zapewnić sobie odpowiednie miejsce do składowania odpadków.