Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?

loft
Łazienki to pomieszczenia, które mają coraz większe walory dekoracyjne. Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na estetykę grzejników montowanych w łazienkach. Kompozycję świetnie uzupełnią eleganckie grzejniki drabinkowe, które bez problemu ogrzeją całe pomieszczenie.

Specyfika przekazywanego ciepła

Grzejniki łazienkowe przyjmują zazwyczaj postać eleganckich drabinek. Sprzedawcy proponują różne rozmiary, kształty i moc grzejników. Produkty mogą różnić się między sobą specyfiką przekazywanego ciepła. Wyróżniamy grzejniki: wodne, wodno-elektryczne i elektryczne. Grzejniki wodne wydajnie ogrzewają pomieszczenie i mogą być jedynym źródłem ogrzewania. Wodne grzejniki nie zapewnią natomiast możliwości szybkiego dogrzania pomieszczenia, ponieważ nagrzewają się dość długo. Grzejniki wodno-elektryczne posiadają dodatkową grzałkę elektryczną, która służy do zwiększania temperatury czynnika grzewczego. Ten rodzaj grzejników można użytkować o każdej porze roku, a małe dogrzanie pomieszczenia nie wiąże się z uruchomieniem całej instalacji. Trzeci rodzaj to grzejniki elektryczne, które mają jednak małą moc grzewczą. Nie stosuje się ich jako jedyne źródło ogrzewania. Wykorzystywane są do suszenia mokrych ręczników i ubrań.

Gdzie montujemy grzejniki drabinkowe?

Grzejniki starszego typu były montowane pod oknami, ponieważ jest to najchłodniejsza strefa pomieszczenia. Nowoczesne grzejniki nie są jednak przystosowane do montażu pod oknem. Zaleca się więc montaż w najchłodniejszym miejscu łazienki. W łazienkach bez okna taką strefą będzie okolica drzwi wejściowych. Wybierając lokalizację trzeba wziąć pod uwagę również walory estetyczne. Grzejników nie powinniśmy montować w pobliżu kratek wentylacyjnych. Ciepłe powietrze uleci szybko do kratki, co będzie oznaczało mniejszą skuteczność ogrzewania. Przed montażem trzeba zwrócić uwagę na wytyczne producenta. Przyjęło się bowiem, że grzejniki łazienkowe muszą znajdować się minimum 50-60 cm od wanny czy kabiny prysznicowej.

Moc grzewcza

Kluczem do wyboru najlepszego modelu jest zwrócenie uwagi na moc grzewczą. Grzejniki wodne mają moc do 8000W. Drabinkowe grzejniki powinny zapewnić temperaturę pomieszczenia ponad 20 stopni. Moc grzejnika musi zatem wynosić ok. 100-130 W na każdy 1 m2 powierzchni łazienki. Jeśli budynek mieszkalny jest słabo izolowany to moc grzejnika musi być trochę większa. W przypadku małych łazienek grzejnik drabinkowy może być jedynym źródłem ciepła. Moc grzejników pomogą wybrać sprzedawcy, którzy mają długie doświadczenie w tej branży.