Jak gustownie urządzić jadalnie – inspiracje

mieszkanie

Jadalnia może w mieszkaniu stanowić całkiem odrębne pomieszczenie, ale może też być wydzieloną przestrzenią w ramach kuchni bądź też pokoju dziennego. Zazwyczaj jednak – aby była to przestrzeń wygodna i funkcjonalna – powinna być też dobrze doświetlona. Tradycyjnym rozwiązaniem, które sprawdza się w praktyce jest umieszczenie dodatkowego źródła światła nad stołem. Do tego celu można wykorzystać nowoczesne lampy wiszące do jadalni, które zaskakują swoją oryginalnością i mogą wspaniale podkreślić stylistykę wnętrza.

Kilka pojedynczych źródeł światła

Bardzo modnym i interesującym zarazem rozwiązaniem jest umieszczenie wzdłuż stołu kilka pojedynczych lamp zawieszonych do sufitu, które są zawieszone bezpośrednio nad stołem. Ich liczba zależy od ich wielkości, a także od długości stołu. Wykorzystanie kilku lamp pozwala lepiej doświetlić stół na całej jego długości. Przy tym – nie musimy się tak naprawdę ograniczać co do jednej stylistyki takich lamp – dobrze będą wyglądały zarówno te metalowe w stylu industrialnym, lampy nowoczesne i minimalistyczne w kolorze srebra czy też nawet lampy kloszowe lub takie, które posiadają wymienne abażury. Nowoczesne lampy do sypialni znajdują się w sklepie internetowym Acerto.pl i na stronie – www.acerto.pl/lampy-wiszace-do-jadalni Takie zaprojektowanie oświetlenia w jadalni na pewno wyróżni to miejsce na tle innym i doda mu klasy. Przy tym musimy pamiętać o tym, że tak ułożone lampy od razu będą zwracać na siebie uwagę, trzeba więc poświęcić chwilę na to, aby odpowiednio je dobrać do wnętrza.

A może jedna, podłużna lampa? Albo lampa do zadań specjalnych?

Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie nad stołem jednej lampy sufitowej, która będzie stanowić centralne źródło światła. Przy czym nie musi to być skromna lampa, a wręcz przeciwnie – może ona być pokaźnych rozmiarów, albo nawet przypominać świecznik. Może posiadać miejsce na więcej niż jedną żarówkę, przez co to oświetlenie będzie bardziej praktyczne i funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem dla zwykłej lampy może być też lampa z wentylatorem, którą znajdziemy zarówno w klasycznym wydaniu drewnianym, jak i w nieco bardziej nowoczesnych odsłonach. Możliwość włączenia wentylatora na pewno będzie przez nas doceniana w upalne dni, kiedy to za jego sprawą można w znacznie przyjemniejszej atmosferze zjeść posiłek.

A jeśli nie lampa wisząca to co? Z czym połączyć lampę wiszącą w jadalni?

Jeśli nasza jadalnia jest całkowicie odrębnym pomieszczeniem to w grę wchodzą również kinkiety umieszczone na ścianach. Warto jednak mieć taką świadomość, że będzie ich potrzeba co najmniej kilka, aby wnętrze dobrze się prezentowało i było optymalnie oświetlone. W taki sposób można jednak oświetlić wnętrze w sposób punktowy, dzięki czemu jest one bardziej przytulne i przyjazne, a wytworzony klimat jest niezwykły. Tak naprawdę podobny efekt światła punktowego możemy uzyskać, jeśli obok lampy wiszącej nad stołem na dodatkowej komodzie czy też stoliku umieścimy lampę stołową zapalaną okazjonalnie. Również będzie ona dodatkową dekoracją wnętrza, z pewnością doda ona charakteru i stylu każdej jadalni, ale jej stylistyka powinna być spójna z pozostałymi lampami we wnętrzu.