Idealna brama garażowa: rozwierna, uchylna, segmentowa, rolowana?

garaż

Brama garażowa to produkt, który kupuje się na lata. Warto zadbać, by spełniała wszystkie najważniejsze funkcje – od stania na straży bezpieczeństwa garażu i domu, przez zachowanie ciepła wewnątrz, po ozdobienie posiadłości. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Brama rozwierna – charakterystyka

Brama rozwierna to najpopularniejszy i najprostszy model bramy garażowej otwieranej na zewnątrz. Jest to rozwiązanie niedrogie, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny wszystkich rodzajów bram, a także zróżnicowane co do parametrów, np. klasy odporności na włamanie. Mechanizm bramy rozwiernej działa analogicznie do zwykłych drzwi. Skrzydło zostaje zamontowane na zawiasach w ościeżnicy i otwiera się je poprzez popchnięcie na zewnątrz.

Brama garażowa rozwierna nadaje się do domu tylko wówczas, gdy nie zależy nam na utrzymaniu w garażu ciepła – nie jest bowiem ocieplana. Skrzydło jest masywne, więc otwiera się je wolniej i potrzeba więcej siły. Ponadto nie każdą bramę rozwierną da się zautomatyzować.

brama

 

Brama uchylna – cechy

Brama uchylna to dobra brama garażowa do domu, ponieważ skrzydło można wybrać w wersji ocieplanej, a co za tym idzie utrzymać wyższą temperaturę w garażu. Stanowi ona alternatywę tradycyjnej bramy rozwiernej. Podobnie do poprzedniczki otwiera się na zewnątrz, jednak w osi poziomej – skrzydło montowane jest w górnej części.

Brama garażowa uchylna pozwala na zautomatyzowanie, więc stanowi krok w stronę nowoczesnych bram chowanych do wewnątrz. Nie jest to jednak konieczne i nadal można otwierać ją w sposób tradycyjny, czyli manualnie.

Brama segmentowa – specyfika

Brama garażowa segmentowa to wariacja na temat bramy uchylnej, acz dopracowana i uwspółcześniona. Jej działanie polega na wsuwaniu się szydła bądź to na sufit (brama segmentowa górna), bądź na ścianę garażu (brama garażowa boczna). Z uwagi na ten fakt w garażu musi być dostateczna ilość miejsca, a powierzchni pokrywanej przez bramę nie może nic zastawić (szafka, sprzęty, lampy).

Po otwarciu brama segmentowa składa się jak harmonijka. Łamie się pod nieznacznym stopniem na złączach paneli: od 3 do 6. Panele owe mogą być ocieplane, ale można zdecydować się na zakup tańszej bramy nieocieplanej. Również zautomatyzowanie bramy jest opcjonalne – można ją otwierać i zamykać manualnie.

Brama rolowana – walory

Brama garażowa rolowana to najdroższy z modeli bram garażowych. Jej alternatywna nazwa brzmi brama roletowa. Jest urządzeniem nowoczesnym, wygodnym i atrakcyjnym wizualnie. Składa się z wielu drobnych paneli, które podczas otwierania bramy nawijają się na wał, co pozwala zaoszczędzić w garażu sporo miejsca.

Bramy rolowane są trwałe i mocne, ponieważ wykonuje się je z metalu. Są wypełnione materiałami izolującymi, więc rewelacyjnie trzymają ciepło wewnątrz garażu. Działają w oparciu o pełną automatyzację.

brama

Od czego zależy wybór bramy garażowej?

Wybór bramy garażowej zależy od jej przeznaczenia. Jeśli zależy nam na zamontowaniu bramy w domu, warto rozważyć zakup modelu ocieplanego: uchylnego, segmentowego lub rolowanego. Brama rozwierna pozwala zaoszczędzić pieniądze, jednak lepiej sprawdza się w schowkach, magazynach i budynkach nieprzeznaczonych do zamieszkiwania.

Na automatyczne korzystanie z bramy pozwalają modele uchylne oraz segmentowe. Rolowane nie pozostawiają wyboru, rozwierne zaś wymuszają otwieranie i zamykane ręczne. W domu wygodniejsze będą te działające na automat, uruchamiane za pomocą pilota.

Jeśli Twój podjazd jest krótki lub nie masz przed domem wiele miejsca, powinieneś rozważyć zakup bramy segmentowej lub rolowanej. A jeżeli to w garażu nie możesz wygospodarować wolnej przestrzeni, skorzystaj z tradycyjnych bram otwieranych na zewnątrz.