Idealna zieleń, naturalny wygląd. Angielski trawnik.

trawa

Piękny i intensywnie zielony trawnik to marzenie każdej osoby, która ma szczęście być posiadaczem własnego ogródka, Niestety, z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Dodatkowo posiadanie imponującego trawnika zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów pracy i czasu. Alternatywą dla naturalnej trawy jest sztuczna, wykonana z syntetycznych włókien, która wygląda dobrze niezależnie od warunków atmosferycznych, a przy tym nie wymaga specjalnie dużego wysiłku w pielęgnacji. Jednak czy na pewno jest to rozwiązanie lepsze niż naturalna murawa?

Intensywne użytkowanie

W przypadku miejsc, które będą intensywnie eksploatowane, najlepszym rozwiązaniem będzie sztuczna trawa z rolki, którą będzie wysoce odporna na intensywne użytkowanie i czynniki fizyczne. Dzięki nowoczesnym technologiom istnieje możliwość solidnego montażu sztucznej trawy. Dzięki temu niezależnie od okoliczności zawsze pozostaje na swoim miejscu, co jest między innymi bardzo ważne przy układaniu sztucznej murawy na boiskach.
Naturalna trawa nadaje się do umiarkowanego użytkowania. Zbyt intensywne jej eksploatowanie prowadzi do uszkodzeń powierzchni i przerzedzenia się jej struktury. To z pewnością nie wpływa pozytywnie na jej estetykę.

Pielęgnacja

Sztuczna trawa ogrodowa jest zdecydowanie mniej wymagająca jeśli chodzi o pielęgnacje, w przeciwieństwie do naturalnego trawnika. Ten niemal przez cały okres wzrostu musi być odpowiednio pielęgnowany. W tym przypadku jednak nawet największa staranności nie jest gwarancją tego, że będzie on gęsty, intensywnie zielony i piękny. Naturalna trawa musi być regularne podlewana, nawożona oraz koszona – tego problemu nie ma w przypadku zastosowanie sztucznej murawy.

W przypadku naturalnej trawy nawet najbardziej staranne zabiegi mogą się okazać niewystarczające, by trawnik wyglądał zgodnie z oczekiwaniami. Dlaczego? Otóż największy wpływ na niego ma pogoda, czynnik całkowicie niezależny od właściciela ogrodu. Aby trawnik wyglądał nienagannie, nie może być narażony zarówno na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, jak i ulewne, często powtarzające się opady deszczu.

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się ze sztuczną trawą, Ta zawsze, niezależnie od pogody będzie się dobrze prezentować. Dodatkowo nie wymaga koszenia ani nawożenia, co stanowi nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Dodatkowym atutem będzie również fakt, że układanie sztucznej trawy jest naprawdę proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nadmiernego wysiłku włożonego w pielęgnację.

Sztuczna czy naturalna – jaką trawę wybrać?

Trawa naturalna i sztuczna różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Dla osób, które chcą szybko i bez zbędnego wysiłku uzyskać imponujący trawnik najlepszym rozwiązaniem będzie trawa syntetyczna. Zapaleni ogrodnicy będą jednak bardziej zadowoleni z możliwości pielęgnacji naturalnego trawnika. Wybór pomiędzy sztuczną a naturalną murawą powinien być tak naprawdę kwestią indywidualną, uzależnioną od potrzeb i możliwości.