Najczęściej stosowaną w budownictwie metodą wzmocnienia i uszczelnienia konstrukcji jest iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na wtłoczeniu pod ciśnieniem iniektu poprzez wcześniej nawiercone otwory. Jeżeli iniekcja zostanie wykonana poprawnie wówczas powoduje wysycenie płynnym iniektem naprawianej konstrukcji. Metoda ta powoduje
W jaki sposób przebiega iniekcja ciśnieniowa?
W czasie zastosowania iniekcji ciśnieniowej płynem zostają wypełnione nie tylko widoczne otwory, ale również pory, pęknięcia, czy niewielkie rysy. Najczęściej stosuje się iniekty w postaci:
- Żeli akrylowych
- Żywic poliuretanowych
- Żywic epoksydowych
- Preparatów silikonowych
- Preparatów na bazie krzemianów metali alkalicznych
Iniekcję przeprowadza się aby wzmocnić i uszczelnić budynki. Zanim rozpoczniemy przeprowadzać iniekcję ciśnieniową, należy sprawdzić stan naprawianej konstrukcji, oraz zapoznać się z problemem, aby przeprowadzić iniekcję w sposób nie zagrażający całej konstrukcji.
Rodzaje iniekcji ciśnieniowej
Istnieje kilka rodzajów iniekcji ciśnieniowej, które wykorzystuje się w budownictwie. Wyróżnić można:
- Iniekcję grawitacyjną – która stosowana jest najczęściej do impregnacji porowatych konstrukcji budowlanych. W pierwszej kolejności wywierca się otwory w ścianie, a następnie wlewa się iniekt.
- Iniekcję ciśnieniową która to najczęściej stosowana jest do hydroizolacji budynków. Dodatkowo używa się jej również w celu wzmocnienia konstrukcji. Metoda wymaga wywiercenia małych otworów, zamontowanie pakerów i wtłoczeniu substancji uszczelniającej. Wprowadzana jest ona pod ciśnieniem. Użycie materiału uszczelniającego zależy od wielu czynników, między innymi od zakresu prac a także stopnia zawilgocenia.
- Iniekcję strukturalną stosuje się używając specjalistycznych środków chemicznych. Dzięki temu możemy zabezpieczyć ścianę przed wnikaniem wilgoci. Dzięki temu uszczelniamy ją i wzmacniamy całą konstrukcję. Metoda ta znakomicie sprawdza się również w ścianach mokrych i zawilgoconych.
- Iniekcję kurtynową stosuje się w miejscu zawilgocenia ścian. Dzięki niej można uszczelnić ściany i zapobiec pochłanianiu przez nie wody, bez wykonywania prac ziemnych.
Jak prawidłowo wykonać iniekcję ciśnieniową?
Aby iniekcja ciśnieniowa przyniosła oczekiwany skutek, powinna być wykonana w prawidłowy sposób. Wybrać należy fachową i profesjonalną firmę, która zajmuje się usługami tego typu. Jedynie rzetelnie wykonana praca sprawi, że efekty będą pozytywne. Warto również zwrócić uwagę na adekwatny wybór metody iniekcji do warunków budynku.